When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Właściwości zdrowotne herbaty z rumianku

T
17 listopada 2017, 18:28

Herbata rumiankowa jest stosowana od wieków na wiele dolegliwości zdrowotnych.

Właściwości zdrowotne herbaty z rumianku

Naukowcy postanowili zbadać skuteczność naparu z rumianku w leczeniu kilku konkretnych dolegliwości oraz chorób, w tym nowotworów i cukrzycy.

Herbata rumiankowa powstaje z suszonych kwiatów rumianku. Właściwości zdrowotne herbaty zależą od ilości kwiatów w jej składzie. Warto jednak wiedzieć, że im mocniejsza herbata, tym wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej, dlatego warto zacząć od małych dawek.

Pierwsza z właściwości zdrowotnych rumianku dotyczy uśmierzania bólu. W kilku badaniach udowodniono, że picie naparu z rumianku może zmniejszać bóle menstruacyjne. Kobiety biorące udział w badaniach zgłaszały także mniejsze wahania nastroju w wyniku regularnego picia herbaty rumiankowej.

Niektóre badania wykazały, że regularne picie herbaty z rumianku może obniżyć poziom cukru we krwi u osób cierpiących na cukrzycę. Oczywiście rumianek nie jest substytutem leków przeciwcukrzycowych, jednak może być naturalnym uzupełnieniem leczenia.

Właściwości zdrowotne herbaty z rumianku

Badania z 2004 roku wskazują na to, że herbata z rumianku może mieć działanie antyestrogenne. Oznacza to, że regularne picie naparu z rumianku może zapobiegać osteoporozie lub spowalniać jej postępowanie.

Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, rumianek może zmniejszać stany zapalne. Długotrwałe stany zapalne wiążą się z szerokim zakresem problemów zdrowotnych, dlatego osoby, które się z nimi borykają powinny włączyć do leczenia także herbatę rumiankową.

Kilka badań sugeruje, że napar z rumianku może zwalczać komórki nowotworowe, a także zapobiegać ich rozwojowi. Naukowcy uważają jednak, że potrzeba głębszej analizy tego spostrzeżenia, ponieważ dotyczyło ono jedynie niektórych zwierząt, a nie ludzi.

Powszechnie uważa się, że herbata rumiankowa posiada właściwości uspokajające. Rumianek pijemy na przykład podczas problemów ze snem. Wielu naukowców uważa, że herbata rumiankowa działa jak benzodiazepiny – leki, które zmniejszają stany lękowe i ułatwiają zasypianie.

Wdychanie naparu z rumianku może złagodzić objawy przeziębienia. W badaniach z lat 80. wykazano także, że stosowanie okładów z rumianku na skórę wspomaga gojenie się ran. Istnieją również maści z dodatkiem rumianku, które stosuje się w przypadku egzem lub łagodnych stanów zapalnych skóry.

Warto pamiętać, że rumianek może powodować alergię, szczególnie gdy jest zanieczyszczony pyłkami innych roślin. Osoby z nawet lekką reakcją alergiczną po stosowaniu rumianku powinny wstrzymać się od jego dalszego używania. Ze względów bezpieczeństwa rumianku nie powinno podawać się niemowlętom oraz małym dzieciom.

Źródło - tylkomedycyna.pl