Baden-Baden historyczny kurort na każdą pogodę

T
15 grudnia 2017, 12:18

Baden-Baden to nazwa, o której słyszał chyba każdy. Na pewno jedna z pierwszych jaka przychodzi do głowy, kiedy myślimy o najpiękniejszych lokalizacjach wypoczynkowych w Europie.

Baden-Baden historyczny kurort na każdą pogodę

To niewielkie miasto położone w południowych Niemczech to niezwykle urokliwa górska miejscowość i jeden z najsłynniejszych kurortów na kontynencie. Uzdrowisko uznawane jest za narodowy powód do dumy, co roku ściąga do siebie wielu Niemców oraz spore grupy turystów z innych krajów. Co najważniejsze, Baden-Baden oferuje bogatą różnorodność atrakcji, co sprawia, że nie będziemy się tam nudzić o żadnej porze roku.

Każdy sezon ma zresztą swoje uroki, jeśli tylko jesteśmy w stanie je docenić. Oczywiście wiosną, kiedy wszystko dokoła budzi się do życia, dzieje się najwięcej, zwłaszcza jeśli chodzi o naturę. Pora letnia to doskonały czas na dalekie piesze wędrówki i podziwianie okoliczności przyrody, których notabene w Baden-Baden nie brakuje, o czym świadczyć mogą liczne parki krajobrazowe, w tym park narodowy Schwarzwald (uznany w 2014 roku). Również jesień i lato potrafią przemienić górskie krajobrazy w prawdziwe dzieła sztuki, a niektóre atrakcje zrekompensować dyskomfort związany ze spadkiem temperatury. Nawet jesienna plucha nie musi być straszna, jeśli tylko znajdziemy coś ciekawego do zrobienia, by miło spędzić czas. Także i w tym aspekcie niemieckie uzdrowisko wypada nadzwyczaj obiecująco.

W pierwszej kolejności właśnie, Baden-Baden jest znane ze swoich obiektów wypoczynkowych, polecanych dla dbających o swoje zdrowie, a to dostępne jest przecież przez cały rok. Miejscowość słynie szczególnie ze swoich wód termalnych o wyjątkowo zdrowotnych właściwościach, zwłaszcza źródeł solankowych o idealnej temperaturze 69 stopni Celsjusza. Były one wykorzystywane już od czasów rzymskich, czego żywym dowodem są dzisiaj dobrze zachowane ruiny Rzymskich Łaźni, które pozwalają na własne oczy zobaczyć jak dawniej wyglądało starożytne SPA. Tych zupełnie współczesnych i w pełni funkcjonalnych obiektów odnowy biologicznej i tym podobnych również nie brakuje. Przykładem niech będzie nowoczesne centrum wypoczynkowo-terapeutyczne Termy Caracalla. Napędzane dwunastoma naturalnymi źródłami baseny, fontanny, dysze i wiry wodne, sauny, groty z zimną i gorącą wodą zajmują powierzchnię 4000 metrów kwadratowych. Dodajmy do tego szereg bogato wyposażonych hoteli i już mamy gotowy przepis na to, by zapewnić sobie odrobinę luksusu, kiedy tylko mamy na to ochotę i niezależnie od pogody.

Różne okresy to okazja do aktywnego wypoczynku w Baden-Baden, które jest też dość znanym kurortem sportowym w Niemczech. Przede wszystkim dla sportów zimowych, gdzie prym wiodą rozmaite dyscypliny narciarskie, ale i latem okolica zapełnia się miłośnikami rywalizacji na licznych tutaj kortach tenisowych czy polach golfowych. W sezonie na pobliskim Iffezheim rozgrywane są międzynarodowej renomy zawody wyścigów konnych, o tradycji sięgającej drugiej połowy XIX wieku. Natomiast przez cały rok podwoje dla turystów otwiera Spielbank, czyli jedno z najstarszych i z pewnością najbardziej atrakcyjnych kasyn na świecie. W pięknie wykończonych wnętrzach zagramy w pokera o najróżniejszych odmianach i wariantach, a także w typowo kasynowe gry: ruletkę, blackjacka i inne.

Poza tym, historyczne zabytki tych stron nie tracą na atrakcyjności bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Zawsze piękna starówka wypełniona jest wieloma sklepikami z antykami i biżuterią, czy też urokliwymi kawiarenkami. Ciekawych miejsc do zobaczenia jest o wiele więcej. Warto wspomnieć chociażby o jednym z najstarszych, czyli Domie Zdrojowym (Trinkhalle Kurhaus), a także o budynku opery na 2500 miejsc, dawnym domku letniskowym kompozytora Johannesa Brahmsa, usytuowanym na górskim zboczu Nowym Zamku (Neues Schloss) i ruinach Starego Zamku Hohenbaden (Altes Schloss), oraz licznych muzeach o różnorodnej tematyce wystaw (w tym zawierające kolekcje słynnych jaj Fabergé – unikatowych okazów biżuterii).