Pompa zanurzeniowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

T
14 listopada 2017, 09:51

Pompy zanurzeniowe to urządzenia zdecydowanie niedocenione. Przydają się głównie w podbramkowych sytuacjach, podczas zalań, powodzi, czy wtedy, kiedy konieczne jest skorzystanie z wody w studni. O posiadaniu sprzętu tego typu myślą najczęściej osoby, które dysponują ogródkiem działkowym z umieszczoną na terenie studnią, a prawda jest taka, że pompę zanurzeniową powinien posiadać każdy, komu grozi nagromadzenie wody. Warto jednak wcześniej poznać kilka faktów dotyczących tych urządzeń, aby nie mieć problemów z wyborem.

Pompa zanurzeniowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Pompa zanurzeniowa a głębinowa – jakie są różnice?

W zasadzie oba urządzenia pełnią te same funkcje. Różnicę stanowi jedynie głębokość, z jakiej może być pompowana woda. W przypadku pomp zanurzeniowych wynosi ona maksymalnie 20 metrów, a głębinowych nawet 50 metrów. Pompy przeznaczone do wody brudnej charakteryzują się również wysoką wydajnością. Średniej klasy urządzenie jest w stanie przepompować aż 15000 litrów w ciągu jednej godziny, co pozwala pozbyć się wody z dużej piwnicy czy domu.

Sterowanie pracą pompy

Dostępne obecnie na rynku urządzenia pozwalają na wybranie niemal dowolnego sposobu sterowania. Najbardziej podstawowy przewiduje każdorazowe włączanie pompy, kiedy potrzebna jest woda. Jednak wybrany sprzęt może być sterowany automatycznie. Najczęściej odbywa się to przy pomocy pływaka umieszczonego w jednym z pojemników w instalacji. Jeżeli woda w nim osiągnie wymagany poziom i pływak poruszy się, prąd przestaje płynąć, a praca pompy niemal automatycznie ustaje do ponownego spadku.

Bardziej zaawansowane technologicznie pompy zanurzeniowe pozwalają na pełną automatyzację, ale bez użycia pływaków czy innych podzespołów tego typu. Zazwyczaj instalacja wtedy opiera się o szereg czujników, które wysyłają sygnał do komputera sterującego pracą pompy. Jeżeli decydujesz się na sprzęt tego typu, musisz pamiętać o bardzo dobrym rozplanowaniu okablowania i cenie, która jest zdecydowanie wyższa w porównaniu do pomp niższej klasy.

Oczyszczanie wody przy pomocy pompy

Wybrane pompy zanurzeniowe pozwalają na oczyszczanie pompowanej wody. Odbywa się to przy pomocy szeregu filtrów, które wzbogacają konstrukcję wewnętrzną urządzenia. Ponadto mają one jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję – chronią pompę przed uszkodzeniem spowodowanym zassaniem większego elementu znajdującego się bezpośrednio w wodzie.

Warto zatem wybrać sprzęt wyposażony w filtry, należy jednak zwrócić uwagę na maksymalną średnicę przepuszczanych cząstek, a ta może wahać się od 5 do 38 mm. Jeżeli zależy Ci na maksymalnie czystej wodzie i w pełni sprawnym urządzeniu przez długi czas – wybierz takie, które zatrzymuje duże zanieczyszczenia.

Głębokość zanurzenia pompy – nie można jej przekroczyć

Jednym z parametrów, który jest istotny w przypadku pomp zanurzeniowych, jest maksymalna głębokość zanurzenia. Należy zwracać na nią szczególną uwagę, ponieważ na niższej głębokości sprzęt nie będzie pracował prawidłowo lub w ogóle się nie uruchomi. Jeżeli chodzi o pracę na mniejszej głębokości niż ta opisana w specyfikacji technicznej – nie powinno być z tym problemu, jednak warto upewnić się, analizując opis parametrów.

Wartość wytwarzanego ciśnienia – najczęściej analizowany parametr

Parametrem, na który swoją uwagę zwraca zdecydowanie najwięcej osób, jest generowane przez pompę ciśnienie. Ma ono wpływ nie tylko na szybkość pompowania wody, ale również maksymalną głębokość, z jakiej może być pobierana. Ponadto dzięki ciśnieniu woda może bardziej lub mniej sprawnie pokonywać opory generowane przez rurociąg. Pamiętaj, że im niższa jest głębokość pracy, tym wyższe powinno być ciśnienie.

W przypadku głębokości do 10 metrów niezbędnym minimum jest ciśnienie o wartości zawierającej się w przedziale 0,5-1 bar. Z kolei, gdy pompa zanurzeniowa będzie umieszczona niżej, wartość ta zwiększa się do 2-2,5 bar. Istotny jest również fakt, że wartość maksymalnego ciśnienia powinna być większa o około 60% od ciśnienia minimalnego. Dzięki temu pompa będzie pracować bez przeszkód nawet podczas dużego obciążenia. W pełni rekomendowane przez klientów produkty znajdziesz pod adresem: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/pompy/pompy-zanurzeniowe.html.

Pompa zanurzeniowa to urządzenie, o którym myślimy jedynie w sytuacji wymagającej jej użycia. Zazwyczaj jest wtedy za późno, aby analizować parametry techniczne i decydujemy się na sprzęt, na który nas zwyczajnie w danej chwili stać. Jest to błąd, ponieważ osoby mieszkające na terenach regularnie zalewanych powinny mieć taką pompę w swoim domu i regularnie sprawdzać poprawność jej działania.