When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Zmiany pogodowe mogą spowodować niewydolność serca

T
11 października 2017, 14:09

U niektórych osób można zaobserwować wrażliwość na zmiany pogodowe – pogarszają one przewlekłe choroby oraz skoki ciśnienia. Mimo tego wielu ludzi jest sceptycznie nastawionych do uznawania wpływu pogody na zdrowie, są jednak tacy, którzy ściśle monitorują zmiany pogodowe i na podstawie nich wyposażają się w odpowiednie leki.

Zmiany pogodowe mogą spowodować niewydolność serca

Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetów Laval i Sherbrooke stwierdzili, że zmiany pogodowe mają istotny wpływ na zdrowie ludzi. W szczególności dotyczy to zmian w temperaturze oraz w ciśnieniu atmosferycznym, które przyczyniają się do hospitalizacji osób starszych. Najczęstszym rezultatem tego typu zmian pogodowych jest niewydolność serca.

„Lekarze rzadko biorą pod uwagę prognozę pogody w leczeniu pacjentów z niewydolnością serca. Chcemy przekazać, jak ważnym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia pacjenta są zmiany w pogodzie” – powiedział prof. Pierre Gosselin.

Zespół badawczy przeanalizował dane na temat ponad 112 tysięcy osób w wieku 65 lat. U wszystkich z badanych ludzi rozpoznano niewydolność serca. Lekarze obserwowali stan zdrowia ochotników przez 635 dni, uwzględniając panujące przez ten czas warunki pogodowe: średnią temperaturę, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne oraz poziom zanieczyszczenia powietrza. Specjaliści chcieli dowiedzieć się, czy istnieje związek między zmianami w pogodzie a zdrowiem pacjentów.

Zmiany pogodowe mogą spowodować niewydolność serca

Okazało się, że taki związek jak najbardziej istnieje. W okresie zimowym (od października do kwietnia) ryzyko hospitalizacji i zgonu wśród osób z niewydolnością serca było dużo wyższe niż w okresie letnim (od maja do września). Przy każdym spadku średniej tygodniowej temperatury o jeden stopień Celsjusza, ryzyko zaostrzenia choroby serca wzrastało o 0,7%. Również wzrost ciśnienia atmosferycznego o jeden kPa zwiększał ryzyko o 4,5%.

Wyjaśnienie takiego związku jest całkiem proste – jest to naturalna reakcja organizmu na zimno. Serce zaczyna bić szybciej, aby ogrzać ciało, a tętnice nieco się zwężają. Inną reakcją organizmu na zimno są zmiany hormonalne, które powodują, że krew staje się gęstsza. W rezultacie obciążenie układu krwionośnego jest znacznie większe, co może prowadzić do niewydolności sercowo-naczyniowej.

Większość zdrowych ludzi łatwo toleruje tego rodzaju zimową adaptację. Jednakże, jeśli cierpi się na przykład na miażdżycę, sytuacja staje się bardziej niebezpieczna dla zdrowia i życia.

Źródło - tylkomedycyna.pl