When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Aromaterapia sposobem na uporczywe migreny

T
26 września 2017, 09:45

Olejki eteryczne są używane jako domowe lekarstwa na różne dolegliwości.

Aromaterapia sposobem na uporczywe migreny

Substancje te są skoncentrowanymi cieczami wyekstrahowanymi z roślin. Aromaterapia jest alternatywą dla leków z apteki i może oferować wiele korzyści zdrowotnych.

Istnieje wiele badań, które wskazują na to, że niektóre olejki eteryczne mogą być skuteczne w uśmierzaniu bólu głowy. Jest to między innymi:

  • Olejek lawendowy

Lawenda jest często wykorzystywana do produkcji preparatów nasennych, zmniejszających stres, lęk lub objawy depresji. Wielu ludzi uważa, że olejek lawendowy może złagodzić bóle głowy oraz migreny spowodowane stresem. Badania z 2012 roku sugerują, że wdychanie olejków eterycznych z lawendy może stanowić bezpieczne i skuteczne leczenie migrenowego bólu głowy.

  • Olejek z rozmarynu

Olejek z rozmarynu jest tradycyjnie używany do leczenia bólów głowy oraz poprawy krążenia. Istnieje jednak mniej badań, które naukowo potwierdzają te praktyki. Jedno z nich, przeprowadzone w 2008 roku, przypisuje rozmarynowi właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Aromaterapia sposobem na uporczywe migreny

  • Olejek z mięty pieprzowej

Olej z mięty pieprzowej, wcierany miejscowo w skórę głowy, może złagodzić ból. Mięta pieprzowa jest częstym składnikiem medycyny naturalnej. W 2015 roku wykazano, że stosowanie olejku z mięty pieprzowej daje odczuwalną ulgę w bólu głowy. Za to działanie ma odpowiadać mentol, który skutecznie radzi sobie z migrenami.

  • Olejek rumiankowy

Ludzie często piją herbatę rumiankową aby odpocząć i zrelaksować się. Okazuje się, że olejek rumiankowy posiada podobny efekt. W 2012 roku wykazano, że olejek rumiankowy może uśmierzać niektóre objawy lęku oraz depresji, do których zalicza się ból głowy. Rumianek posiada również właściwości przeciwzapalne.

  • Olejek z eukaliptusa

Eukaliptus jest tradycyjnie używany do leczenia zablokowanych zatok i zmniejszania stanów zapalnych w organizmie. Osoby cierpiące na bóle głowy z powodu zablokowanych zatok powinny spróbować wdychania olejku z eukaliptusa.

Olejki eteryczne można rozcieńczać i wmasowywać w skronie lub w czoło. Inne sposoby używania olejków eterycznych obejmują ich wdychanie i dodawanie ich do kompresów oraz do kąpieli. Należy pamiętać o rozcieńczeniu olejku przed nałożeniem go bezpośrednio na skórę, ponieważ jego skondensowana forma może powodować podrażnienia. Należy także sprawdzić, czy nie posiada się uczulenia na którąś z wymienionych substancji - najlpiej nałożyć jej małą ilość na wierzch dłoni i odczekać kilka godzin.

Źródło - ylkomedycyna.pl