When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Mięta pieprzowa i jej właściwości zdrowotne

T
22 września 2017, 11:49

Pobudzający zapach świeżej mięty pieprzowej jest popularnym środkiem smakowym, stosowanym w pastach do zębów, herbatach oraz w gumach do żucia.

Mięta pieprzowa i jej właściwości zdrowotne

Jednak mięta pieprzowa posiada także wiele właściwości zdrowotnych: ułatwia trawienie, poprawia pamięć, a nawet odstrasza komary.

Kluczowe składniki chemiczne w mięcie pieprzowej (mentol i salicylan metylu) są antyspasmodyczne, co oznacza, że działają one łagodząco na układ pokarmowy. W badaniach naukowych stwierdzono, że olej z mięty pieprzowej w połączeniu z olejem kminkowym może przynosić ulgę w objawach niestrawności.

Olej z mięty pieprzowej pomaga także zmniejszyć nudności, na przykład spowodowane chemioterapią, co jest znacznie tańszą metodą od standardowych leków przeciw mdłościom. Mięta skutecznie oczyszcza żołądek, co jest szczególnie pomocne dla osób z zaburzeniami układu trawiennego.

Woda z miętą pieprzową ma właściwości łagodzące, przez co może być stosowana na etapie karmienia piersią. Stosowanie oleju z mięty pieprzowej (zawierającej 10% mentolu) łagodzi ból, a efekt miejscowy może utrzymywać się nawet przez 4 do 6 godzin.

Mięta pieprzowa i jej właściwości zdrowotne

Olej z mięty pieprzowej zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, a tym samym powstawaniu ubytków. Dodatkowo odświeża oddech oraz rozjaśnia zęby. Olej z mięty pieprzowej może również stymulować porost włosów. Badania przeprowadzone w Korei Południowej wykazały, że mięta pieprzowa pobudza mieszki włosowe.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii stwierdzili, że olej z mięty pieprzowej zwiększa możliwości pamięciowe u badanych osób, które go spożywały. Oprócz tego może on łagodzić podrażnienia skóry, a także pomagać w zwalczaniu opryszczki ze względu na hamowanie wirusa. Kolejne badania dowiodły, że olejek z mięty pieprzowej posiada silne działanie odstraszające wobec komarów.

Nie zaleca się stosowania olejku z mięty pieprzowej u dzieci poniżej 8 roku życia, zarówno do wdychania jak i spożywania. Mięta pieprzowa może także zmniejszyć wchłanianie żelaza, dlatego warto stosować odstępy czasowe między jej spożywaniem a suplementacją żelaza.

Źródło - http://tylkomedycyna.pl

Słowa kluczowe: