Mięta pieprzowa i jej właściwości zdrowotne

T
22 września 2017, 11:49

Pobudzający zapach świeżej mięty pieprzowej jest popularnym środkiem smakowym, stosowanym w pastach do zębów, herbatach oraz w gumach do żucia.

Mięta pieprzowa i jej właściwości zdrowotne

Jednak mięta pieprzowa posiada także wiele właściwości zdrowotnych: ułatwia trawienie, poprawia pamięć, a nawet odstrasza komary.

Kluczowe składniki chemiczne w mięcie pieprzowej (mentol i salicylan metylu) są antyspasmodyczne, co oznacza, że działają one łagodząco na układ pokarmowy. W badaniach naukowych stwierdzono, że olej z mięty pieprzowej w połączeniu z olejem kminkowym może przynosić ulgę w objawach niestrawności.

Olej z mięty pieprzowej pomaga także zmniejszyć nudności, na przykład spowodowane chemioterapią, co jest znacznie tańszą metodą od standardowych leków przeciw mdłościom. Mięta skutecznie oczyszcza żołądek, co jest szczególnie pomocne dla osób z zaburzeniami układu trawiennego.

Woda z miętą pieprzową ma właściwości łagodzące, przez co może być stosowana na etapie karmienia piersią. Stosowanie oleju z mięty pieprzowej (zawierającej 10% mentolu) łagodzi ból, a efekt miejscowy może utrzymywać się nawet przez 4 do 6 godzin.

Mięta pieprzowa i jej właściwości zdrowotne

Olej z mięty pieprzowej zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, a tym samym powstawaniu ubytków. Dodatkowo odświeża oddech oraz rozjaśnia zęby. Olej z mięty pieprzowej może również stymulować porost włosów. Badania przeprowadzone w Korei Południowej wykazały, że mięta pieprzowa pobudza mieszki włosowe.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii stwierdzili, że olej z mięty pieprzowej zwiększa możliwości pamięciowe u badanych osób, które go spożywały. Oprócz tego może on łagodzić podrażnienia skóry, a także pomagać w zwalczaniu opryszczki ze względu na hamowanie wirusa. Kolejne badania dowiodły, że olejek z mięty pieprzowej posiada silne działanie odstraszające wobec komarów.

Nie zaleca się stosowania olejku z mięty pieprzowej u dzieci poniżej 8 roku życia, zarówno do wdychania jak i spożywania. Mięta pieprzowa może także zmniejszyć wchłanianie żelaza, dlatego warto stosować odstępy czasowe między jej spożywaniem a suplementacją żelaza.

Źródło - http://tylkomedycyna.pl

Słowa kluczowe: