When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

W Chile zakwitła pustynia Atakama

T
30 sierpnia 2017, 09:14

W wyniku ulewnych deszczy zakwitła Atakama

W Chile zakwitła pustynia Atakama

Po niezwykle intensywnych ulewach Atakama pokryta jest tysiącami kwiatów. Pustynia na północy Chile uważana jest za najbardziej suche miejsce na Ziemi. Opady deszczu są bardzo rzadkim zjawiskiem. W tym roku Atakama zakwitła i pokryła się tysiącami kwiatów 200 gatunków.

W Chile zakwitła pustynia Atakama

Pustynia Atakama położona jest w Ameryce Południowej. Należy do najsuchszych obszarów na świecie. Leży w północnej części Chile, między Kordylierą Nadbrzeżną a Kordylierą Zachodnią.

W Chile zakwitła pustynia Atakama

Roczna suma opadów nie przekracza 100 mm, co jest związane z położeniem pustyni. Jedną z głównych przyczyn tak suchego klimatu jest zimny Prąd Peruwiański.

Zobacz koniecznie: Galeria zdjęć: Dolina Kwiatów w Himalajach

W Chile zakwitła pustynia Atakama

Roślinność posiada zupełnie inny charakter od roślinności saharyjskiej. Oprócz nielicznych roślin korzystających z nawilżonej rosą powierzchniowej warstwy gleby występują tam porosty czerpiące wodę bezpośrednio z mgły. Krajobraz urozmaicają liczne kolczaste krzewy, zarośla jukki, opuncji, agaw i krzew jojoby.