When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wymiana walut przez internet – czym wyróżniają się kantory online?

T
28 sierpnia 2017, 12:35

Kantory internetowe szturmem podbiły rynek polskich usług finansowych, oferując atrakcyjne warunki i możliwość przeprowadzania transakcji przez 24 godziny na dobę. Jak działają te podmioty, kto korzysta z ich usług i ile można zaoszczędzić decydując się na wymianę waluty online? Sprawdziliśmy to!

Wymiana walut przez internet – czym wyróżniają się kantory online?

Kantory internetowe nie mają długiej tradycji na rynku finansowym – pierwsze serwisy, umożliwiające wymianę walut za pośrednictwem sieci www, powstały około 2009 roku, jednak przez ten czas zdołały wypracować pozycję lidera w swojej branży. Korzystne zmiany w prawie oraz dramatyczna sytuacja kredytobiorców zadłużonych we franku szwajcarskim spowodowały, że e-kantory zdeklasowały zarówno tradycyjne punkty wymiany walut, jak i banki. Jak to możliwe?

Ustawa antyspeadowa – jak wpłynęła na funkcjonowanie e-kantorów?

Na popularność kantorów internetowych bardzo dobrze wpłynęło wejście w życie ustawy antyspreadowej, dzięki której osoby, posiadające zobowiązania w obcych walutach, mogły zacząć spłacać je pieniędzmi kupionymi samodzielnie, np. w kantorze. To przyczyniło się do wzrostu popularności serwisów internetowych, oferujących kupno i sprzedaż euro, funtów, franków czy dolarów, a także spowodowało obniżenie marż narzucanych przez banki przy wymianie walut. Klienci, posiadający kredyty we frankach szwajcarskich zauważyli, że na transakcjach dokonywanych za pośrednictwem e-kantorów można dużo zyskać – oszczędności w skali roku sięgały kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych (w zależności od wysokości zobowiązania).

Ile można oszczędzić na usługach kantorów internetowych

Skalę oszczędności jakie można uzyskać korzystając z oferty internetowych serwisów wymiany walut doskonale obrazują statystyki z 2016 roku. Według danych za trzeci kwartał ubiegłego roku, średni spread narzucany przez banki w przypadku waluty euro wynosił aż 7,20%, zaś w przypadku kantoru internetowego – jedynie 0,5%. Podobnie wyglądały statystyki dla innych najpopularniejszych walut – dolara, funta czy franka szwajcarskiego, często internetowe platformy oferowały nawet kilkanaście razy niższy spread niż ich tradycyjne banki.

Jakie zalety mają e-kantory?

Internetowe platformy to przede wszystkim ogromna wygoda – transakcji opiewających na tysiące złotych można dokonywać bez wychodzenia z domu, co jest nie tylko niesamowicie komfortowe, ale również bezpieczne. Kantory online pozwalają błyskawicznie sprawdzić kursy walut i działają przez 24 godziny na dobę, a jedynym ograniczeniem są godziny księgowania się środków na koncie. Żeby skorzystać z usług platformy internetowej wystarczy posiadać 2 rachunki bankowe – w walucie polskiej i obcej, oraz dokonać rejestracji.

Nie tylko frankowicze

Wspomnieliśmy, że z usług kantorów internetowych chętnie korzystają osoby, posiadające zobowiązania w obcych walutach, szczególnie we franku szwajcarskim. To oczywiście nie jedyna grupa klientów – dużą część stanowią również przedsiębiorcy, prowadzący interesy z zagranicznymi kontrahentami lub firmy, które zaciągnęły kredyty na start działalności w obcej walucie. Chcesz sprawdzić kurs franka szwajcarskiego i kupić walutę po korzystnym kursie? Skorzystaj z usług kantoru internetowego, który zapewni Ci szybki dostęp do pieniędzy.