When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Zaćmienie Słońca 2017

T
21 sierpnia 2017, 11:11

21 sierpnia nastąpi całkowite zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca 2017

Już dziś, 21 sierpnia, nasz naturalny satelita całkowicie zasłoni tarczę słoneczną. Zaćmienie 2017 będzie widoczne w Stanach Zjednoczonych: w Oregonie, Idaho, Wyoming, Nebrasce, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, Karolinie Północnej, Georgia, Karolinie Południowej.

Niestety na terenie Polski te spektakularne zjawisko astronomiczne nie będzie widoczne.Całkowite zaćmienie Słońca będzie można oglądać w Polsce dopiero w 2135 roku.

Przeczytaj również: Perseidy 2017 [wideo]

Całkowite zaćmienie Słońca – występuje, gdy obserwator znajduje się w cieniu Księżyca. W takim przypadku widoczna staje się korona słoneczna. Jest to możliwe dzięki temu, że obserwowane rozmiary kątowe Księżyca są tylko nieznacznie większe od rozmiarów kątowych Słońca i w przypadku zaćmienia całkowitego, Księżyc przysłania całkowicie powierzchnię Słońca, ale nie przysłania korony słonecznej. Na kilka chwil przed całkowitym przesłonięciem Słońca przez Księżyc powstaje przepiękne zjawisko nazywane poetycko „pierścień z diamentem”.