Ciemne plamki na oku mogą być spowodowane działaniem promieni słonecznych

T
26 lipca 2017, 16:26

W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy odkryli, że ciemne plamki na tęczówce częściej występują u osób narażonych na działanie promieniowania słonecznego.

Ciemne plamki na oku mogą być spowodowane działaniem promieni słonecznych

Choć są nieszkodliwe, plamki te mogą wskazywać na obecność lub ryzyko wywoływanych przez światło słoneczne chorób oczu, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Investigative Ophthalmology & Visual Science. Przebadano ponad 600 pływaków, korzystających z publicznych basenów w Styrii w Austrii. Zbadano ich oczy, po czym mieli oni wypełnić kwestionariusz, w którym pytano o częstotliwość przebywania na Słońcu oraz jaką ochronę przez promieniami UV stosują ankietowani.

Ciemne plamki na oku mogą być spowodowane działaniem promieni słonecznych

Naukowcy odkryli, że pojawianie się plamek jest związane z wiekiem oraz liczbą oparzeń słonecznych. Osoby, które lepiej chroniły się przed Słońcem, np. stosując kremy z filtrem, miały mniej skaz na tęczówce. Również u osób o ciemnym kolorze oczu plamki występowały zdecydowanie rzadziej.

Ciekawym odkryciem okazało się również nierówne umiejscowienie plamek na oku. Były one najczęściej spotykane w dolnej, zewnętrznej ćwiartce oka. Naukowcy założyli, że może to wynikać z faktu, iż łuk brwiowy i nos chronią górne i wewnętrzne części oka przed Słońcem, obniżając ekspozycję na Słońce i ryzyko powstania plamek.

Źródło - tylkomedycyna.pl