When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Badania potwierdziły pozytywny wpływ kawy na zdrowie człowieka

T
27 października 2017, 18:14

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, jej całkowita konsumpcja wynosi ponad 2 miliardy kubków dziennie.

Badania potwierdziły pozytywny wpływ kawy na zdrowie człowieka

W związku z tak wysoką konsumpcją rośnie zainteresowanie skutkami ubocznymi kawy. We wcześniejszych badaniach wykazano, że kawa może zmniejszać ryzyko występowania wielu chorób, w szczególności raka wątroby, raka prostaty, a także próchnicy.W 2015 roku na podstawie badania, w którym wzięło udział około 90 tysięcy osób, japońscy naukowcy doszli do wniosku, że kawa może mieć wpływ na zniwelowanie ryzyka wczesnej śmierci. Eksperci z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), Imperial College w Londynie, Uniwersytetu w Oksfordzkiego oraz innych instytucji naukowych wykorzystali dane z wcześniejszych badań przeprowadzonych w Niemczech, Danii, Włoszech, Grecji, Francji, Norwegii, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji.

pozytywny wpływ kawy na zdrowie człowieka

Obserwacje trwały 16 lat. Stan zdrowia i śmiertelność porównywano z poziomem wykształcenia, aktywnością fizyczną, paleniem tytoniu, dietą, w tym także spożyciem alkoholu i kawy. Analiza wykazała, że codzienne spożywanie trzech lub więcej filiżanek kawy jest znacząco związane ze zmniejszeniem ryzyka wczesnego zgonu. U mężczyzn spadek ten wynosił aż 18%, a u kobiet 8%.Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono również, że regularne spożywanie kawy zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń trawiennych o 40% u kobiet i o 59% u mężczyzn.

Warto jednak dodać, że nadużywanie kawy jest związane z 30% większym prawdopodobieństwem zgonu w wyniku raka jajnika. Według autorów badania, nowe wyniki są pewnym potwierdzeniem, że regularne i umiarkowane spożywanie kawy może zapobiec wczesnej śmierci.

Źródło - http://tylkomedycyna.pl