When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Oszczędzanie pieniędzy - 5 skutecznych sposobów

T
20 czerwca 2017, 19:01

Gdy poruszamy kwestię wyzwań życia codziennego i zmagania się z nimi, nie sposób nie wspomnieć o pieniądzach oraz gospodarowaniu nimi. Okazuje się bowiem, że większość z nas na jakimś etapie swojego życia musiało rozważyć pewne cięcia budżetowe, aby zaoszczędzić pieniądze. Jeżeli akurat zastanawiasz się, w jaki sposób można by to zrobić, zaproponujemy Ci pięć metod. Oszczędzanie jest prostsze, niż myślisz!

Oszczędzanie pieniędzy - 5 skutecznych sposobów

Sporządź budżet

Bądź realistą. Nie jesteś w stanie wydawać więcej, niż zarabiasz, a przy tym oszczędzać. Dlatego jeżeli chcesz uniknąć niekontrolowanego wydawania pieniędzy, weź kartkę i ołówek i sporządź budżet. Zapisz, ile zarabiasz i odlicz od tego miesięczne wydatki, takie jak miesięczne (i roczne) opłaty, odzież, jedzenie, transport, koszty leczenia i inne regularne wydatki. Będziesz dzięki temu wiedzieć, na czym stoisz, co umożliwi Ci dalsze planowanie.

Poszukaj dodatkowego źródła dochodu

Potrzebujesz dodatkowej gotówki, aby coś odłożyć? Poszukaj dodatkowej pracy. Dobrym pomysłem jest postaranie się o pracę na niepełny etat bądź dorywczą. Internet jest pełen ofert dla freelancerów, przy odrobinie pomysłowości w krótkim czasie będziesz w stanie powiększyć swój budżet. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz zaoszczędzić, nie możesz wydawać wypłaty z Twojej dodatkowej pracy — mijałoby się to z celem.

Odkładaj

Oszczędzanie wymaga samodyscypliny. Założenie jest takie, żeby z każdej wypłaty odkładać jakąś kwotę — chociażby niewielką. To od Ciebie zależy miesięczna ilość zaoszczędzonych pieniędzy, ale nie popadaj w błędne przekonanie, że jeśli jesteś w stanie odłożyć niewiele to nie warto się za to brać. Na początek każda kwota jest dobra.

Walcz z nieplanowanymi wydatkami

Oczywiście, życie jest pełne niespodzianek — i to w większości niestety nieprzyjemnych. Zepsuty samochód, nagła choroba, wyjazd w sprawach rodzinnych, zbita szyba czy nieplanowana wizyta rodziny — wszystko to może zachwiać naszym starannie ułożonym budżetem. Większości takich wypadków nie da się uniknąć i trzeba po prostu się z tym pogodzić. Okazuje się jednak, że istnieją aspekty, które możesz zaplanować. Zanim wydasz pieniądze na kolejne ubranie, wyjście do restauracji czy na bilet do kina zapytaj siebie: „Czy naprawdę potrzebuję tej rzeczy? Czy jestem w stanie postarać się o tańszą wersję? A może warto ugotować w domu? Czy mieści się to w moim miesięcznym budżecie?”. Chwila refleksji przed wydaniem pieniędzy pomoże nam uniknąć żałowania po.

Kupuj mądrze

Jeżeli chcesz oszczędzać, warto planować większe zakupy. Może się to wydawać paradoksalne, ale bardzo często im więcej kupujesz, tym mniej wydajesz. Jest tak, ponieważ zyskujesz na przecenach. Warto rozglądać się za promocjami i obniżkami i korzystać z nich, nawet jeżeli w danym momencie dany produkt Ci się jeszcze nie skończył. Wykorzystuj też kody rabatowe, kupony zniżkowe i atrakcyjne bony promocyjne ze strony PromoCodius przygotowane w wielu sklepach tradycyjnych i internetowych. Dzięki nim sięgniesz po produkty z górnej półki w jeszcze niższych cenach!