Pamukkale – perła Turcji [zdjęcia]

T
14 czerwca 2017, 10:27

Pamukkale - Bawełniany zamek

Pamukkale – perła Turcji [zdjęcia]

Pamukkale znajduje się w malowniczej dolinie Cürüksu, w odległości około 18 km od miasta Denizli w południowo-zachodniej Turcji.

Pamukkale

Pamukkale słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty.

Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat. Twory te w czasach rzymskich nazywane zostały trawertynami.

Pamukkale

Władze tureckie objęły teren ochroną tworząc w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego.

Pamukkale

Park Narodowy utworzono w celu ochrony trawertynów.

Pamukkale

Dla turystów udostępniona jest część południowa, wzdłuż wybudowanego przez ludzi wąskiego kanału, którym płynie woda termalna napełniając utworzone sztucznie baseny.

Pamukkale

Zobacz koniecznie: Galeria zdjęć: miasto Cuenca na skale

Pamukkale

Słowa kluczowe: