CRP test - zanim weźmiesz antybiotyk, koniecznie wykonaj to badanie

Oznaczenie poziomu CRP w krwi jest podstawowym badaniem, które powinno się wykonać przed podaniem antybiotyku. Dlaczego? Ponieważ antybiotyki to leki mające na celu zwalczanie jedynie chorób wywołanych przez bakterie. Infekcje bakteryjne związane są ze znacznym wzrostem poziomu CRP w krwi, co pozwala na odróżnienie ich od chorób wywołanych przez wirusy. Aby mieć pewność czy powodem infekcji jest bakteria czy wirus - wykonaj CRP test.


Do niedawna badanie CRP można było wykonać jedynie w placówkach ochrony zdrowia i laboratoriach medycznych. Dziś już mamy alternatywę do badań laboratoryjnych - profesjonalny 4 zakresowy test CRP, który można wykonać samodzielnie we własnym domu.

Z czym idziemy do lekarza?

Do lekarza najczęściej trafiamy z powodu infekcji górnych dróg oddechowych, często związanych z kaszlem czy uczuciem dyskomfortu i bólu podczas zapalenia gardła.

Nie przyjmuj niepotrzebnie antybiotyku! Główną przyczyną ponad 80% ostrych zakażeń układu oddechowego u dzieci i dorosłych są wirusy, których nie wyleczymy antybiotykiem.

Z powodu źle rozpoznanych chorób wirusowych (przeziębienie, grypa, infekcje gardła, grypa, kaszel o nieustalonej przyczynie) często leczeniem z wyboru jest właśnie antybiotyk. Nie dość, że antybiotyk w tym wypadku nie zwalczy infekcji to może prowadzić do powikłań, o których się nie mówi - niszczenie potrzebnej fizjologicznej flory bakteryjnej, biegunka, zapalenie jelit czy wstrząs anafilaktyczny.

Od kilku lat Narodowy Program Ochrony Antybiotyków prowadzi kampanię, której celem jest zachęcanie lekarzy do wykonywania badań przed podaniem antybiotyku celem zmniejszenia niepotrzebnej antybiotykoterapii oraz uświadamianie pacjentów, że antybiotyki działają tylko na infekcje bakteryjne i nie we wszystkich chorobach stanowią ‘złoty środek’.

Jak rozpoznać infekcję bakteryjną?

U osób zdrowych, u których nie stwierdza się żadnych chorób o podłożu zapalnym stężenie CRP w krwi nie przekracza 8 mg/l. W momencie kiedy dochodzi do infekcji bakteryjnej poziom CRP bardzo szybko wzrasta. Zmiany poziomu CRP w krwi wykorzystuje się w diagnostyce laboratoryjnej do wytypowania podłoża zakażenia - różnicowaniu infekcji o podłożu bakteryjnym i wirusowym.

Podczas gdy w ciężkich zakażeniach bakteryjnych (angina, bakteryjne zapalenie oskrzeli) stężenie CRP przekracza 100 mg/l, w chorobach wirusowych najczęściej nie przekracza ono 8 mg/l, choć wyjątkowo może osiągać wartości do 50 mg/l.

Badanie w laboratorium czy domowy test CRP?

Badanie CRP bardzo rzadko zostaje wykonane nieodpłatnie ze względu na małą ilość skierowań z przychodni od lekarza pierwszego kontaktu. Badanie można wykonać więc prywatnie w laboratorium medycznym. Niestety cała procedura trwa przynajmniej jeden dzień - należy oddać krew do badań w punkcie pobrań (która niejednokrotnie jest transportowana do odległego laboratorium), a później udać się po odbiór wyniku.

Podsumowując, na wynik z laboratorium trzeba czekać. Powoduje to zmniejszenie użyteczności badania CRP, które powinno być wykonane w jak najkrótszym czasie.

Na forach internetowych związanych z tematyką zdrowia znajdujemy coraz częściej zapytania internautów: Test CRP apteka?, CRP test cena? Wskazuje to, że pacjenci natykający się na problem nagminnej antybiotykoterapii, coraz częściej szukają alternatywy do laboratoryjnych badań CRP a co za tym idzie, szukają łatwo dostępnego produktu o przystępnej cenie.

A więc czy kupię test CRP w aptece? Tak. Testy kasetkowe do oznaczania CRP w systemie point of care, są od lat wykorzystywane przez lekarzy i szpitale. Pozwala to na oznaczenie zakresu CRP w bardzo krótkim czasie co powoduje możliwość wsparcia decyzji lekarza przy leczeniu antybiotykiem. Od niedawna CRP test jest również dostępny w aptekach, przez co zwiększa się ilość wykonywanych badań i trafnych decyzji o sposobie leczenia.

Profesjonalne testy CRP mogą być wykonywane w czasie rzeczywistym co optymalizuje czas i zwiększa komfort pacjenta. Jest to szczególnie ważne w przypadku oznaczenia CRP u dzieci. Wykonanie badania tą metodą daje w ciągu kilku minut wynik poziomu CRP w krwi włośniczkowej pobranej z palca.

Podejrzewasz u siebie infekcję - wykonaj CRP test już teraz! Zaoszczędź niepotrzebnego brania antybiotyków!

CRP test - czy profesjonalne testy różnią się od domowych? Nie powinny!

Zanim kupisz test w aptece sprawdź jego jakość!

1. Zakres oznaczania CRP - domowy test CRP nie różni się sposobem wykonania badania od szybkich testów używanych przez lekarzy. Dlatego tak jak profesjonalne testy, powinien oznaczać szeroki zakres stężeń w przedziale co najmniej od 10 do 100 mg/l lub większym.

2. Poziomy stężeń - w teście półilościowym wynik CRP zostaje umieszczony w pewnym przedziale stężeń. Im więcej przedziałów tym dokładniejszy wynik. Najlepsze testy, zarówno profesjonalne jak i do użytku domowego posiadają 4 zakresy stężeń. Takie zakresy są również dostosowane do zaleceń i rekomendacji lekarzy.

3. Gwarancja jakości - pamiętaj, każdy wyrób medyczny musi posiadać odpowiednie certyfikaty. Na terenie UE gwarancją najwyższej jakości jest numer CE - nadawany przez Europejskie Jednostki Notyfikowane.

Zauważyłeś u siebie lub swojego dziecka objawy zakażenia dróg oddechowych (kaszel, ból gardła, dyskomfort podczas oddychania) lub odczuwasz typowe objawy grypy lub przeziębienia?

Zrób CRP test - uzyskany wynik będzie wskazówką czy Twoje objawy sugerują infekcje bakteryjną i wskazana jest wizyta u lekarza.

Średnia ocena to 4,5/5 na podstawie 19 recenzji

Pogoda w Polsce

+5°
Olsztyn
Poznań
+6°
Łódź
+9°
Lublin
+10°
Gorzów Wielkopolski
+7°
Warszawa
Kraków
+8°
Wrocław
+7°
Opole
+10°
Rzeszów
+6°
Białystok
+6°
Gdańsk
+7°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+6°
Szczecin
+6°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+7°
Kraków
+8°
Łódź
+6°
Wrocław
+8°
Poznań
+9°
Gdańsk
+6°
Szczecin
+10°
Bydgoszcz
+8°
Lublin
+9°
Katowice
+8°
Białystok
+6°
Gdynia
+6°
Sosnowiec
+8°
Radom
+7°
Kielce
+7°
Toruń
+7°
Gliwice
+8°
Rzeszów
+10°
Zabrze
+8°
Wszystkie miasta