Potrzebujesz zrobić przelew na konto zagraniczne, a nie masz konta walutowego? Dowiedz się, jak!

T
10 maja 2017, 15:09

Posługując się w miarę często konkretną obcą walutą (np. euro), warto rozważyć otwarcie rachunku walutowego. Dzięki temu nie jesteśmy bowiem uzależnieni od bankowych kursów walut i dodatkowych opłat, które często znacznie zwiększają rzeczywisty koszt, jaki ponosimy. Jednak wiele osób korzysta z walut jedynie okazjonalnie, więc zakładanie takiego konta niekoniecznie się im opłaca. Jak w takiej sytuacji wykonywać przelewy za granicę?

Potrzebujesz zrobić przelew na konto zagraniczne, a nie masz konta walutowego? Dowiedz się, jak!

Przelewy zagraniczne w bankach

Ze zwykłego konta typu ROR, prowadzonego w złotówkach, można wykonywać przelewy zagraniczne, jednak trzeba się liczyć z opłatami, których wysokość jest zależna od tego, dokąd wysyłamy przelew, w jakiej kwocie, z jakiego banku i w jakim tempie transakcja ma zostać sfinalizowana. Chcąc wysłać przelew w euro, mamy do dyspozycji europejskie przelewy SEPA. Ta opcja jest przeznaczona jedynie do transakcji w euro, które możemy wykonywać np. z konta, które nie jest prowadzone w tej walucie. Przelewy SEPA są też ograniczone terytorialnie – działają tylko na terenie Unii Europejskiej oraz kilku dodatkowych krajów, m.in. Norwegii, Islandii czy Szwajcarii. Koszt takiego przelewu to zazwyczaj ok. 5-10 zł, wliczone w kurs waluty. Przelew SEPA dociera do adresata w ciągu ok. 1-2 dni roboczych. Dla wszystkich pozostałych walut stosowane są przelewy SWIFT – ich cena jest wyliczana różnie: w niektórych bankach jest to stała opłata, w innych jest wyliczana procentowo na podstawie sumy, jaką przesyłamy. W przypadku takich przelewów mamy do wyboru kilka opcji, dotyczących czasu wykonania transakcji i kosztu przelewu. Podstawową i najtańszą wersją jest SPOT – wtedy na realizację przelewu musimy poczekać co najmniej 3-4 dni robocze. Jeżeli chcemy przyspieszyć transakcję, możemy wybrać wersję TOMNEXT (następnego dnia roboczego) lub OVERNIGHT (nawet tego samego dnia) – są one oczywiście droższe. Jednak koszt przelewu możemy podzielić pomiędzy nadawcę i odbiorcę lub w całości przenieść go na odbiorcę.

Korzystniejsze transakcje w e-kantorach

Przelewy zagraniczne w bankach generują sporo dodatkowych kosztów ze względu na niekorzystne kursy walut. O wiele lepsze ceny można znaleźć w kantorach internetowych, w których możemy szybko i przede wszystkim bezpiecznie wymieniać waluty. Jednorazowa wymiana euro czy funtów w e-kantorze pozwala nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w porównaniu do takiej samej transakcji w banku.

Kantory online z opcją przelewów miedzynarodowych

Standardowa transakcja wymiany waluty w e-kantorze wymaga posiadania konta walutowego, ponieważ wtedy omijamy bankowe marże za przewalutowanie. Jednak niektóre kantory online uruchamiają także usługi przelewów zagranicznych dla klientów, którzy nie posiadają konta walutowego, np. https://internetowykantor.pl/land/przelewy/. W ten sposób możemy realizować przelewy międzynarodowe SEPA czy SWIFT, przy równoczesnej wymianie waluty w internetowym kantorze – wszystko odbywa się w ramach 1 transakcji. Przesyłamy środki z konta złotówkowego do e-kantoru, który wymienia je np. na euro po atrakcyjnym kursie, po czym przesyła dalej, na wskazane przez nas docelowe konto zagraniczne.