When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Potrzebujesz zrobić przelew na konto zagraniczne, a nie masz konta walutowego? Dowiedz się, jak!

T
10 maja 2017, 15:09

Posługując się w miarę często konkretną obcą walutą (np. euro), warto rozważyć otwarcie rachunku walutowego. Dzięki temu nie jesteśmy bowiem uzależnieni od bankowych kursów walut i dodatkowych opłat, które często znacznie zwiększają rzeczywisty koszt, jaki ponosimy. Jednak wiele osób korzysta z walut jedynie okazjonalnie, więc zakładanie takiego konta niekoniecznie się im opłaca. Jak w takiej sytuacji wykonywać przelewy za granicę?

Potrzebujesz zrobić przelew na konto zagraniczne, a nie masz konta walutowego? Dowiedz się, jak!

Przelewy zagraniczne w bankach

Ze zwykłego konta typu ROR, prowadzonego w złotówkach, można wykonywać przelewy zagraniczne, jednak trzeba się liczyć z opłatami, których wysokość jest zależna od tego, dokąd wysyłamy przelew, w jakiej kwocie, z jakiego banku i w jakim tempie transakcja ma zostać sfinalizowana. Chcąc wysłać przelew w euro, mamy do dyspozycji europejskie przelewy SEPA. Ta opcja jest przeznaczona jedynie do transakcji w euro, które możemy wykonywać np. z konta, które nie jest prowadzone w tej walucie. Przelewy SEPA są też ograniczone terytorialnie – działają tylko na terenie Unii Europejskiej oraz kilku dodatkowych krajów, m.in. Norwegii, Islandii czy Szwajcarii. Koszt takiego przelewu to zazwyczaj ok. 5-10 zł, wliczone w kurs waluty. Przelew SEPA dociera do adresata w ciągu ok. 1-2 dni roboczych. Dla wszystkich pozostałych walut stosowane są przelewy SWIFT – ich cena jest wyliczana różnie: w niektórych bankach jest to stała opłata, w innych jest wyliczana procentowo na podstawie sumy, jaką przesyłamy. W przypadku takich przelewów mamy do wyboru kilka opcji, dotyczących czasu wykonania transakcji i kosztu przelewu. Podstawową i najtańszą wersją jest SPOT – wtedy na realizację przelewu musimy poczekać co najmniej 3-4 dni robocze. Jeżeli chcemy przyspieszyć transakcję, możemy wybrać wersję TOMNEXT (następnego dnia roboczego) lub OVERNIGHT (nawet tego samego dnia) – są one oczywiście droższe. Jednak koszt przelewu możemy podzielić pomiędzy nadawcę i odbiorcę lub w całości przenieść go na odbiorcę.

Korzystniejsze transakcje w e-kantorach

Przelewy zagraniczne w bankach generują sporo dodatkowych kosztów ze względu na niekorzystne kursy walut. O wiele lepsze ceny można znaleźć w kantorach internetowych, w których możemy szybko i przede wszystkim bezpiecznie wymieniać waluty. Jednorazowa wymiana euro czy funtów w e-kantorze pozwala nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w porównaniu do takiej samej transakcji w banku.

Kantory online z opcją przelewów miedzynarodowych

Standardowa transakcja wymiany waluty w e-kantorze wymaga posiadania konta walutowego, ponieważ wtedy omijamy bankowe marże za przewalutowanie. Jednak niektóre kantory online uruchamiają także usługi przelewów zagranicznych dla klientów, którzy nie posiadają konta walutowego, np. https://internetowykantor.pl/land/przelewy/. W ten sposób możemy realizować przelewy międzynarodowe SEPA czy SWIFT, przy równoczesnej wymianie waluty w internetowym kantorze – wszystko odbywa się w ramach 1 transakcji. Przesyłamy środki z konta złotówkowego do e-kantoru, który wymienia je np. na euro po atrakcyjnym kursie, po czym przesyła dalej, na wskazane przez nas docelowe konto zagraniczne.