When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Włochy: erupcja Etny

T
12 kwietnia 2017, 15:02

Zdjęcia i wideo: rzeki lawy z sycylijskiego wulkanu Etna

Włochy: erupcja Etny

We wtorek, 11 kwietnia, we wschodniej części Sycylii na wulkanie Etna odnotowano kolejny potok lawy, który powoli porusza się naprzód. Jest to druga z kolei „rzeka” lawy na Etnie w ciągu ostatnich kilku dni.

erupcja Etny

Obecna faza aktywności Etna rozpoczęła się w marcu 2017 r. 13-17 marca doszło do wstrząsów sejsmicznych w okolicach wulkanu.

erupcja Etny

Warto zaznaczyć, że w marcu tego roku odbyła się najpotężniejsza erupcja sycylijskiego olbrzyma w ostatnich latach. W wyniku emisji gorącej lawy 10 osób zostało rannych.

erupcja Etny

Etna – aktywny stratowulkan na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest to obecnie najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny. Aktualna wysokość to około 3340 m n.p.m., wulkan zajmuje powierzchnię co najmniej 1250 km².

erupcja Etny

Wulkan zaczął powstawać około 500 000 lat temu. Pierwsze wzmianki o erupcjach pochodzą z około 1500 r. p.n.e.; szacuje się, że od tamtego czasu do dziś było ponad 200 wybuchów.


Zobacz koniecznie:
Japonia: erupcja wulkanu Sakurajima [zdjęcia]

erupcja Etny

W 2013 wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.