Smog dusi Kraków

T
30 stycznia 2017, 13:14

Gęsta smogowa mgła już od jedenastu dni wisi nad Krakowem.

Smog dusi Kraków

Nie pomogła nawet darmowa komunikacja dla kierowców. Tylko w sobotę zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 aż sześciokrotnie przekroczyło dopuszczalne normy. Niestety, jeśli nie zmieni się pogoda, smog nadal będzie spowijał miasto.

Krakowianie już od 19 stycznia oddychają zanieczyszczonym powietrzem. W minionym tygodniu nie było dnia, by stacje pomiarowe nie odnotowywały dużego zanieczyszczenia. I choć z powodu smogu kierowcy przez dziesięć dni z rzędu mogli za darmo podróżować tramwajami i autobusami miejskim, powietrze wcale się nie oczyściło. Na nic zdały się też apele prezydenta Krakowa, który poprosił mieszkańców, by nie palili odpadami w domowych piecach.

Niestety jeśli nie zacznie wiać wiatr sytuacja może się nie zmienić. Seniorzy, dzieci oraz osoby cierpiące na astmę powinny unikać przebywania na świeżym powietrzu. Toksyczne substancje wnikają do organizmu przez przez nos i oskrzela. To właśnie te narządy są najbardziej narażone – wyjaśnia doktor Krzysztof Czarnobilski. Pamiętajmy również by w dni ze smogiem lepiej zrezygnować z uprawiania sportów na świeżym powietrzu np. biegania, jazdy na rowerze.

Źródło - Fakt.pl