Portal podatnika

T
8 stycznia 2017, 17:56

Portal podatnika tworzony jest z myślą o tych, którzy chcą uzyskać informacje o podatkach i świadomie je płacić. Znając swoje prawa i obowiązki podatnik lepiej spełni powinności wobec fiskusa, ale też skorzysta z preferencji podatkowych.

Portal podatnika

Konieczność płacenia podatków staje się mniej uciążliwa w miarę wzrostu świadomości podatkowej.

Podatki wpłacane do wspólnej kasy przeznaczane są na realizowanie zadań takich jak np. budowa dróg, finansowanie oświaty, opieki zdrowotnej, programów pomocowych jak np. 500+, dofinansowanie wydarzeń kultury,

Świadomośc podatkowa Polaków rośnie między innymi dzięki temu, że wiedza o podatkach jest łatwo dostępna. W internecie bez trudności można znaleźć portal podatnika i uzyskać potrzebne informacje o podatkach.

Z informacji dotyczącej rozliczeń podatku PIT wynika, że Polacy coraz bardziej świadomie korzystają z przysługujących im przywilejów podatkowych: dokonują odliczeń z tytułu ulg, rozliczają się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, wybierają uproszczone formy rozliczeń podatkowych.

W zdobyciu informacji o tym, jak płacić mniejsze podatki, może pomóc portal podatnika. Portal podatnika skierowany jest do wszystkich, którzy płacą podatki i chcą uzyskać bliższe informacje o podatkach, zarówno o ich płaceniu, jak i możliwości pomniejszania daniny dla fiskusa.

Portal podatnika pomoże w złożeniu zeznania rocznego. Można na nim znaleźć formularze podatkowe oraz wzory innych dokumentów związanych ze sprawami podatkowymi. Można wydrukować same wzory albo wydrukować po wypełnieniu i złożyć do urzędu w formie papierowej. Portal podatnika może też oferować program pit do rozliczeń online ze szczegółowymi instrukcjami wypełniania i wysyłki deklaracji przez internet. Programy do rozliczania pit to szybki i bezpieczny sposób składania deklaracji.

Do wypełniania zeznań może się przydać wiedza o systemie podatkowym oraz zasadach i trybie rozliczania podatków. Portal podatnika to wiele przydatnych informacji i wskazówek, aktualne przepisy podatkowe oraz ich wykładnie. Podatnik może uzyskać informacje o tym, w jaki sposób korzystać z uproszczonych form opodatkowania, takich jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy czy karta podatkowa. Na portalu znajdzie też informacje o wszystkich aktualnie obowiązujących ulgach podatkowych oraz wskazówki, jak z nich korzystać.
Portal podatnika zawiera też narzędzia takie jak kalkulatory i terminarze. Dzięki kalkulatorom można sprawdzić i potwierdzić obliczenia, które są potrzebne do prawidłowego rozliczenia zobowiązania podatkowego. Kalendarz z zaznaczonymi ważnymi dla podatnika datami pozwoli na zachowanie ustawowych terminów rozliczeń poszczególnych deklaracji.