Bezpieczna jazda samochodem przy niesprzyjającej, zimowej pogodzie

T
15 grudnia 2016, 10:00

Zima jest trudnym czasem dla kierowców. Krótkie dnie i śliska nawierzchnia na większości dróg sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków. Jak jeździć samochodem bezpieczniej, gdy pogoda nie sprzyja?

Bezpieczna jazda samochodem przy niesprzyjającej, zimowej pogodzie

Bez pośpiechu

Zimą najważniejsze jest unikanie pośpiechu na drodze. Zbyt szybka jazda sprawia, że samochód szybko wpada w poślizg, a wtedy trudno uniknąć stłuczki lub poważniejszego wypadku. W okresie przedświątecznym, gdy drogi w całym kraju są zatłoczone, powinno się unikać wyjazdów na ostatnią chwilę. Najlepiej wyjechać z domu o godzinę wcześniej, by móc przejechać trasę wolniej, jeżeli pojawi się taka potrzeba.

Często dobrym wyborem jest unikanie zatłoczonych tras i wybieranie dróg mniej uczęszczanych. Nie zawsze najszybciej przejedzie się przez autostradę – przy niesprzyjającej pogodzie może dojść na niej do wypadku drogowego, który spowoduje powstanie wielogodzinnych korków.

Awaria samochodu już niestraszna

Podczas zimowego wyjazdu każdy kierowca chce mieć pewność, że dotrze na miejsce sprawnym samochodem. W tym celu warto wykupić wcześniej ubezpieczenie assistance lub posiadać ważną polisę AC. Dzięki assistance zyska się pewność, że w razie niesprawności auta otrzyma się niezbędną pomoc w dotarciu na miejsce. Dodatkowo assistance obejmuje opłacenie ewentualnych usług pomocy drogowej, w tym naprawienia auta w trasie bądź odstawienia samochodu do warsztatu. Polisa AC pozwoli natomiast pokryć koszty naprawy pojazdu bez względu na to, z czyjej winy dojdzie do wypadku.

Warto również pamiętać o zabraniu ze sobą zapasowego koła i zestawu niezbędnych narzędzi do wykonania prostych napraw w trasie. Niezbędny jest również trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa dla kierowcy. Zimą szybko się ściemnia, a ewentualne opady śniegu i wiatr dodatkowo zmniejszają widoczność na trasie. Jeżeli kierowca będzie dokonywał nawet krótkiej naprawy na poboczu, powinien zadbać o to, by być widoczny z daleka dla innych kierujących.

Policyjne kontrole

Okres przedświąteczny jest czasem wzmożonych kontroli drogowych. Policja zatrzymuje do kontroli nawet tych kierowców, którzy jadą prawidłowo. Ponadto po drogach poruszają się nieoznakowane radiowozy policji wyposażone w VisionTrack. Kamery samochodowe w wozach drogówki rejestrują wykroczenia innych uczestników ruchu drogowego, tym samym dając podstawy do wystawienia mandatu i nałożenia punktów karnych. Warto pamiętać o kontrolach policyjnych i kontrolować prędkość jazdy, dostosowując ją do warunków pogodowych.