Gigantyczny smog w Małopolsce

T
15 listopada 2016, 15:00

Normy przekroczone ośmiokrotnie

Gigantyczny smog w Małopolsce

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił w Krakowie pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Zawartość szkodliwych substancji, którymi oddychają mieszkańcy stolicy Małopolski czterokrotnie przekroczyła dopuszczalne normy . Gorzej było pod Krakowem, tam zanieczyszczenie było nawet osiem razy wyższe, niż dopuszczalna ilość pyłów.

W Krakowie ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Oznacza to, że mieszkańcy (szczególnie dzieci, młodzież, osoby starsze, chore i palacze) powinni unikać długiego pobytu na wolnym powietrzu, ograniczyć uprawianie sportu, czy czynności zawodowe narażające na działanie zanieczyszczeń. Osoby chore powinny pamiętać o lekarstwach i stosować się do zaleceń lekarzy.

Gigantyczny smog w Małopolsce

We wtorek, 15 listopada nad ranem na al. Krasińskiego w Krakowie stężenie szkodliwego pyłu PM10 sięgnęło 227 mikrogramów ma metr sześcienny. Dopuszczalna norma to 50 mikrogramów. O godz. 8 stężenie w tym miejscu spadło do 150 mikrogramów ma metr sześcienny, co oznacza że norma wciąż była trzykrotnie przekroczona. W nocy także w krakowskiej dzielnicy Bronowice stacja monitoringu powietrza pokazała czterokrotnie przekroczone normy stężenia pyłu PM 10 - 235 mikrogramów ma metr sześcienny.

Dopuszczalne normy zostały także przekroczone w innych dzielnicach Krakowa: ul. Złoty Róg, na os. Piastów, w dzielnicy Kurdwanów i w Nowej Hucie. Dużo gorzej jest pod Krakowem - w sąsiednim Zabierzowie normy zostały aż ośmiokrotnie przekroczone. Normy stężenia pyłem PM10 zostały przekroczone także w Nowym Targu - trzykrotnie, w Olkuszu - o ponad 10 mikrogramów, w Skawinie, o ok. 20 mikrogramów, w Trzebini - o 34 mikrogramy i w Zakopanem o 45 mikrogramów.

Źródło - Fakt.pl