When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Urządzamy kuchnię, czyli jaką płytę grzewczą wybrać?

T
27 listopada 2018, 13:00

Wejdź na stronę pierwszego lepszego sklepu ze sprzętem AGD, który cieszy się dobrymi opiniami korzystających z niego konsumentów, typu Net-s.pl, aby przekonać się, jak wiele istnieje rozmaitych modeli dostępnych dzisiaj na rynku płyt grzewczych. Generalnie, owe modele wyszczególnia się w obrębie czterech najpowszechniejszych rodzajów kuchenek, z którymi obecnie mamy do czynienia w branży sprzętów gospodarstwa domowego. Warianty gazowe, ceramiczne, elektryczne, czy indukcyjne? Które i kiedy okażą się najlepszym rozwiązaniem?

Urządzamy kuchnię, czyli jaką płytę grzewczą wybrać?

Na gaz

Gazowe płyty kuchenne to dobrze każdemu znany standard w dziedzinie wyposażania kuchni obowiązujący jako podstawa umeblowania lokali mieszkalnych zeszłych dekad. Najbardziej ekonomiczne w eksploatacji, a także ogólnodostępne i idealnie wpisujące się w proste designem przestrzenie, w których stawia się na skromność aranżacji, praktyczność, a także brak konkretnego stylu wystroju. Dysponująca tradycyjnymi palnikami gazowymi kuchenka na pewno jest też tańsza sama w sobie, jako sprzęt który trzeba zakupić jednorazowo. Ponadto, korzystając z takiego wariantu urządzenia można bez trudu w błyskawiczny sposób regulować temperaturę. Jest to jednak mało efektowny model, w porównaniu z indukcyjnymi czy też ceramicznymi płytami grzewczymi, jakie odznaczają się dużą elegancją. Na Net-s.pl można znaleźć szereg rozlicznych produktów znanych marek, które opierają się na omawianym systemie pracy, a ich ceny są mocno zróżnicowane, w zależności od producenta oraz opcji, jakie cechują poszczególne sprzęty. Ogólnie wydziela się zaś płyty z jednoczęściowym, dwuczęściowym, bądź oddzielnym dla wszystkich palników rusztem podtrzymującym naczynia. Z reguły gazowa kuchnia składa się z czterech palników, z czego jeden jest wyraźnie większy rozmiarowo, a tym samym ma największą siłę grzania.

Ze spiralnymi grzałkami

Płyta elektryczna, bo o niej będzie teraz mowa, to także bogato zróżnicowana grupa produktów widniejących na stronie sklepu Net-s.pl. Wyposażona w elektryczne palniki w postaci charakterystycznych płytek grzewczych, nieco nowocześniejsza wersja kuchenki niż ta na gaz, składa się ze spiralnych grzałek jakie przykrywa warstwa żeliwa o rozmaitych średnicach. Korzystający z takiego sprzętu steruje poprzez klasyczne pokrętła, ustawiając stopień grzania, jaki jest mu w danym momencie potrzebny. Niemniej jednak, ze względu na odmienne moce grzałki, można mówić o krążkach szybko grzejnych oraz standardowych. Inwestycja w ten rodzaj narzędzia do pracy w kuchni gwarantuje większą nowoczesność i łączy się z dużą wygodą działania. Wielu producentów wzbogaca swe płyty elektryczne w termo wyłączniki, programatory zegarowe, czujniki ciepła szczątkowego, a także specjalne zabezpieczenia przed maluchami.

Z płytami ceramicznymi

Kuchnia ceramiczna to nieco większy wydatek, ale za to gwarancja innowacji i komfortu użytkowania. Cechą typową dla omawianego sprzętu jest jego gładkość powierzchni, co poprawia walory estetyczne urządzenia, idealnie wpisującego się w wystrój minimalistyczny, bądź industrialny. Płaska przestrzeń to jednak nie wszystko, co zasługuje na wyróżnienie w tym zakresie. Istotne jest też to, iż kuchenka jest wykonana z wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia surowca ceramicznego. Pod ceramiczną warstwą występują konkretne części grzejne, w tym specyficzne spirale, czy też lampy halogenowe, z czego te drugie są raczej rzadkością. Niewątpliwą zaletą takich rozwiązań grzewczych okazuje się wydzielanie ciepła wyłącznie w strefach do tego przeznaczonych, pozostawiając tym samym resztę powierzchni chłodną. To chroni przed oparzeniami. Ceramiczne płyty mają także blokady chroniące dzieci, timer, czujniki smażenia i wiele innych ciekawych opcji, z którymi można zapoznać się, przeglądając ofertę chociażby sklepu Net-s.pl.

Z najnowocześniejszą technologią

Niewątpliwie prawdziwym hitem w dziedzinie płyt grzewczych okazuje się mechanizm indukcyjny, który oparty jest na wysokiej standardem technologii, jaka gwarantuje nie tylko świetną jakość pracy urządzenia, ale też i jego energooszczędność. Podstawą działania takiej kuchenki jest wykorzystanie indukcji elektromagnetycznej, a zatem zmiennego pola elektromagnetycznego. W ten sposób masy cieplne wytwarzane są wyłącznie na spodzie naczyń, a nie na przestrzeni płyty. Nie trzeba marnotrawić prądu, obawiać się poparzenia, czy psucia estetyki za sprawą wystających krążków palników gazowych. To doskonały wariant w przypadku kompletowania wyposażenia mieszkań, w jakich występuje zabudowa meblowa i nowoczesne style aranżacyjne.