Kwiaty ogrodowe, które nie potrzebują dużo wody

T
2 listopada 2018, 15:38

Dla większości osób posiadanie pięknego ogrodu wiąże się z ogromnym nakładem pracy, poświęceniem dużych ilości czasu, ciągłym podlewaniem roślin i ich pielęgnacją. Pewnie sporo w tym prawdy, ale wszystko tak naprawdę zależy od doboru roślin i całościowej organizacji. Jednym ze sposobów uniknięcia ciągłego przesiadywania w ogrodzie, w innym celu niż wypoczynek, jest wybór roślin, które nie potrzebują do wzrostu dużej ilości wody, nawet w niezwykle upalne dni lata.

Kwiaty ogrodowe, które nie potrzebują dużo wody

Wszystko zależy od gleby

Wybór roślin jest w dużej mierze uzależniony od gleby oraz nasłonecznienia w naszym ogrodzie. Jeśli nie chcemy wydawać fortuny na poprawę warunków, musimy wybrać te gatunki, którym takie klimaty odpowiadają.

Sucho nie znaczy źle

Nawet w tak nieprzyjaznych miejscach jak tundra rosną rośliny. Dlatego stanowiska suche mimo wszystko można urządzić bardzo efektownie. Na takie tereny dobrze nadają się zioła i wiele bylin:

Patrząc na same wymienione byliny, które preferują suche stanowisko, można śmiało powiedzieć, że jest w czym wybierać. Wiele ciekawych odmian można poszukać też w internetowych sklepach ogrodniczych czy na targach.

Drzewa i krzewy zmieniają klimat

Prawda wygląda tak, że jeśli sadzimy drzewko w praktycznie suchy piasek to po kilku latach jakość gleby wzrośnie w obrębie jego korony. Jak jeszcze liście nie będą sprzątane, to wytworzy się z nich ściółka, która dodatkowo zatrzyma wilgoć w glebie.

Gatunki drzew i krzewów na suche stanowiska

Jeśli chcemy zapewnić sobie w ogrodzie cień, a gleba jest bardzo sucha, piaszczysta, to należy wybierać bardzo odporne gatunki i w pierwszym roku po posadzeniu regularnie je podlewać. Na suche i ciepłe stanowiska polecane są:

 • sosny;
 • jałowce;
 • głogi;
 • orzech włoski (gleba żyzna);
 • robinie;
 • wiciokrzew pomorski;
 • perukowiec;
 • Budleja Dawida;
 • glediczja trójcierniowa;
 • perełkowiec japoński;
 • jagody Goji.

Na koniec warto omówić kilka sposobów na zatrzymanie wody w glebie. Odsłonięta ziemia, obojętnie jaka, o wiele szybciej wysycha niż ta, która jest pokryta roślinnością. Sadząc rośliny zadarniające tworzymy naturalną ochronę przed parowaniem. Innym sposobem jest ściółkowanie powierzchni gleby. Można w tym celu wykorzystać wiele naturalnych materiałów. Wśród roślin kwasolubnych dobrze jest stosować korę sosnową, igły i szyszki. Natomiast tam gdzie rośnie lawenda, szałwia możemy glebę wysypać kamieniem.

Źródło:

 1. http://www.modneubranka.pl/jakie-kwiaty-na-slub-w-sierpniu-i-wrzesniu - "Jakie kwiaty na ślub w sierpniu i wrześniu" - stan na 2018.10.10.
 2. http://www.newholiday.pl/rozaria-najpiekniejsze-ogrody-swiata - "Rozaria najpiękniejsze ogrody świata" - stan na 2018.10.05.