When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Kwiaty ogrodowe, które nie potrzebują dużo wody

T
2 listopada 2018, 15:38

Dla większości osób posiadanie pięknego ogrodu wiąże się z ogromnym nakładem pracy, poświęceniem dużych ilości czasu, ciągłym podlewaniem roślin i ich pielęgnacją. Pewnie sporo w tym prawdy, ale wszystko tak naprawdę zależy od doboru roślin i całościowej organizacji. Jednym ze sposobów uniknięcia ciągłego przesiadywania w ogrodzie, w innym celu niż wypoczynek, jest wybór roślin, które nie potrzebują do wzrostu dużej ilości wody, nawet w niezwykle upalne dni lata.

Kwiaty ogrodowe, które nie potrzebują dużo wody

Wszystko zależy od gleby

Wybór roślin jest w dużej mierze uzależniony od gleby oraz nasłonecznienia w naszym ogrodzie. Jeśli nie chcemy wydawać fortuny na poprawę warunków, musimy wybrać te gatunki, którym takie klimaty odpowiadają.

Sucho nie znaczy źle

Nawet w tak nieprzyjaznych miejscach jak tundra rosną rośliny. Dlatego stanowiska suche mimo wszystko można urządzić bardzo efektownie. Na takie tereny dobrze nadają się zioła i wiele bylin:

Patrząc na same wymienione byliny, które preferują suche stanowisko, można śmiało powiedzieć, że jest w czym wybierać. Wiele ciekawych odmian można poszukać też w internetowych sklepach ogrodniczych czy na targach.

Drzewa i krzewy zmieniają klimat

Prawda wygląda tak, że jeśli sadzimy drzewko w praktycznie suchy piasek to po kilku latach jakość gleby wzrośnie w obrębie jego korony. Jak jeszcze liście nie będą sprzątane, to wytworzy się z nich ściółka, która dodatkowo zatrzyma wilgoć w glebie.

Gatunki drzew i krzewów na suche stanowiska

Jeśli chcemy zapewnić sobie w ogrodzie cień, a gleba jest bardzo sucha, piaszczysta, to należy wybierać bardzo odporne gatunki i w pierwszym roku po posadzeniu regularnie je podlewać. Na suche i ciepłe stanowiska polecane są:

 • sosny;
 • jałowce;
 • głogi;
 • orzech włoski (gleba żyzna);
 • robinie;
 • wiciokrzew pomorski;
 • perukowiec;
 • Budleja Dawida;
 • glediczja trójcierniowa;
 • perełkowiec japoński;
 • jagody Goji.

Na koniec warto omówić kilka sposobów na zatrzymanie wody w glebie. Odsłonięta ziemia, obojętnie jaka, o wiele szybciej wysycha niż ta, która jest pokryta roślinnością. Sadząc rośliny zadarniające tworzymy naturalną ochronę przed parowaniem. Innym sposobem jest ściółkowanie powierzchni gleby. Można w tym celu wykorzystać wiele naturalnych materiałów. Wśród roślin kwasolubnych dobrze jest stosować korę sosnową, igły i szyszki. Natomiast tam gdzie rośnie lawenda, szałwia możemy glebę wysypać kamieniem.

Źródło:

 1. http://www.modneubranka.pl/jakie-kwiaty-na-slub-w-sierpniu-i-wrzesniu - "Jakie kwiaty na ślub w sierpniu i wrześniu" - stan na 2018.10.10.
 2. http://www.newholiday.pl/rozaria-najpiekniejsze-ogrody-swiata - "Rozaria najpiękniejsze ogrody świata" - stan na 2018.10.05.