When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Bielizna termoaktywna - jak wybrać, kiedy używać?

T
1 października 2018, 11:29

Bielizna termoaktywna staje się coraz bardziej popularnym produktem, z roku na rok chwalącym się lepszymi właściwościami, którego z pewnością nie może zabraknąć nie tylko w wyposażeniu miłośników sportów zimowych. Specjalistyczna pierwsza warstwa odzieży pozwala użytkownikowi nie tylko zachować temperaturę ciała, ale także odprowadzić pot, czy poruszać się z pełną swobodą ruchów.

Bielizna termoaktywna - jak wybrać, kiedy używać?

Odpowiedni krój jest kluczowy

Tak, jak w modzie często spotykamy się z określeniem „oversize”, tak w bieliźnie termoaktywnej najważniejsze jest dopasowanie do ciała. Pierwsza warstwa musi dobrze przylegać do skóry nie tylko dlatego, że niewygodne byłoby na nią zakładanie pozostałych części garderoby, lecz przede wszystkim po to, by mogła zachować swoje właściwości. Odzież specjalistyczna konstruowana jest tak, by nie powodować otarć i dyskomfortu, posiada płaskie szwy, często raglanowe rękawy, czy krótsze nogawki kończące się na wysokości butów narciarskich i snowboardowych. Wszystko to stosowane jest, by zapewnić użytkownikowi możliwie najwyższy poziom komfortu.

Nie obawiaj się sztucznych materiałów

Poliester, poliamid, elastan - w codziennej odzieży unikamy tych materiałów, podczas gdy bielizna termoaktywna jest tworzona głównie z nich. Taki skład jednak jest jak najbardziej prawidłowy i pożądany w tego typu ubraniach. Materiały techniczne znacznie lepiej utrzymują ciepło ciała, posiadają odpowiedni poziom oddychalności, odprowadzają wilgoć na zewnątrz, a także błyskawicznie wysychają. Noszona przez nas na co dzień bawełna wchłania pot, przez co szybko oziębia, zamiast utrzymywać ciepło. W technicznych pierwszych warstwach często, poza głównymi materiałami możemy spotkać dodatek jonów srebra. Te mają za zadanie zabezpieczyć materiał przed rozwojem bakterii, a co za tym idzie sprawić, że nawet po całym dniu intensywnej aktywności bielizna nie powinna wydzielać żadnego zapachu.

Zwróć uwagę na grubość

Im grubszy materiał, tym bielizna jest cieplejsza. Jest to rzecz oczywista, jednak należy pamiętać, by dobierać pierwszą warstwę kierując się tym, jaką aktywność w niej planujemy, a nie zawsze wybierać najcieplejsze modele. Na narty lub snowboard wystarczy standardowy zestaw bielizny, u zawodników i osób, które stale są w ruchu wystarczający będzie komplet o najniższej grubości. Nawet w najzimniejsze dni nasze ciało wytworzy ciepło, które bielizna termoaktywna utrzyma przy skórze, a przegrzanie się może być równie niebezpieczne, co wychłodzenie. Gruba odzież najbardziej przyda się w trakcie spokojnych spacerów.

Dbaj o materiały techniczne

Za specjalistyczną odzieżą idzie specjalne traktowanie. Aby bielizna służyła użytkownikowi jak najlepiej przez możliwie najdłuższy okres czasu należy prać ją w przystosowanych do tego środkach. Nawet, jeśli pierwsza warstwa nie jest brudna, powinno się ją czyścić po każdym użyciu. Dzięki regularnemu, odpowiedniemu praniu, bielizna termoaktywna dłużej zachowa swoje właściwości i nie pochłonie żadnych nieprzyjemnych zapachów.

Stosuj wtedy, kiedy tylko potrzebujesz

Nikt nie powiedział, że bielizna termoaktywna przeznaczona jest tylko dla miłośników sportów zimowych. W trakcie ostrej zimy dopasowana pierwsza warstwa z pewnością będzie znacznie bardziej wygodna i ciepła, niż klasyczne rajstopy czy kalesony. Warto w swojej szafie mieć choć jeden komplet, który można na siebie włożyć w razie konieczności wyjścia na mróz, czy ochoty na zimowy spacer. Ruch to zdrowie, dlatego nie powinno się rezygnować z niego zimą, a czynność ta będzie przyjemniejsza, gdy będzie nam ciepło i wygodnie. Przy obecnej mnogości wzorów, kolorów i rozwiązań technologicznych z pewnością znajdziesz zestaw dopasowany do swoich potrzeb, a także przyjemny dla oka. Spróbuj raz, a przekonasz się, że nawet podczas mrozów można czuć się pewnie i wygodnie.