When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Od prognozy na jachcie zależy wszystko

T
1 października 2018, 11:11

Na bezpieczeństwo na pokładzie, składa się kilka elementów. Bardzo ważne jest doświadczenie kapitana, bo to on odpowiada za załogę. Musi wiedzieć jakie doświadczenie mają załoganci, kto nie potrafi pływać oraz w czym ewentualnie mogą mu pomóc poszczególni członkowie załogi. Zadaniem skippera jest również przeszkolenie innych załogantów, instruując ich co robimy w razie wypadku. Największym zagrożeniem jest pożar, sztorm, wywrotka jachtu oraz sytuacja, kiedy jeden z członków załogi wypadnie za burtę. Kapitan musi zadbać również o stan techniczny jachtu, widząc usterkę należy ją od razu naprawić, a środki ratunkowe powinny być zawsze pod ręką. Ważne są też liny, które muszą być gotowe do kolejnych manewrów, dlatego należy je za każdym razem sklarować.

Od prognozy na jachcie zależy wszystko

Kolejnym bardzo istotnym elementem jest pogoda. Należy być czujnym, ponieważ warunki pogodowe mogą się bardzo szybko zmienić. W tym celu istnieje wiele aplikacji, które zapowiadają wszelkie zmiany meteorologiczne. Do sprawdzenia pogody na lądzie można skorzystać z portalu meteoprog.pl. Szeroki katalog krajów dostępny w serwisie, pozwoli zaplanować wczasy w każdym regionie – Karaiby, Grecja, Chorwacja. Kolejnym portalem dedykowanym grupie żeglarskiej jest portal windy.com. Daje on możliwość zapoznania się z prawdopodobnymi warunkami meteorologicznymi na morzu w danym regionie. Planując rejs w Chorwacji, możemy sprawdzić jaka jest tam temperatura, wilgotność i ruch wiatru. Jest to ważne, aby ocenić własne umiejętności w stosunku do różnych wiatrów. W Chorwacji występują 3 rodzaje – Mistral, Bora, Levanat- do których należy się odpowiednio przygotować. W Chorwacji znajduje się wiele miejsc, które warto zobaczyć, jak np. wyspa Hvar, Dubrownik czy Trogir, ale pływając pomiędzy różnymi regionami kraju, trzeba uważnie śledzić pogodę, ponieważ potrafi być zaskakująca. Niemniej czarter jachtów w Chorwacji, to niezwykła przygoda. Inną ciekawą aplikacją do sprawdzania pogody na morzu, którą można używać offline, jest wheather4D. Jeżeli jednak zła pogoda nas nie powstrzyma i postanowimy wypłynąć na morze, pamiętajmy o szelkach i kamizelkach ratunkowych dla załogi. Powinniśmy również zrefować żagle, a najlepiej byłoby, gdybyśmy trzymali się blisko lądu.

Będąc na morzu, pamiętajmy, że jest tam zawsze zimniej niż na lądzie. Dlatego zadbajmy o odpowiedni dobór ubrań. Należy również chronić się przed słońcem, używając kremy przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.

W czasie rejsu musimy mieć ciągle trzeźwy umył. Nie należy pić alkoholu ani używać żadnych używek. Pogoda potrafi zaskoczyć nawet starych wilków morskich, dlatego musimy być gotowi do szybkiego i sprawnego działania.