When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Najbardziej ekstremalne miejsce na Ziemi [zdjęcia i wideo]

T
25 czerwca 2018, 17:02

Miejsce gdzie panują piekielne upały.

Najbardziej ekstremalne miejsce na Ziemi [zdjęcia i wideo]

Pisaliśmy już o dolinie śmierci w Namibii, tym razem zapraszamy na wirtualną wycieczkę do Kalifornii. Właśnie w tym amerykańskim stanie znajduje się najgorętsze miejsce na planecie, popularna wśród turystów Death Valley. Panują tu naprawdę piekielne upały.

Dolina śmierci w Kalifornii

10 lipca 1913 roku w kalifornijskiej Dolinie Śmierci padł rekord ciepła, wtedy odnotowano +56.7°C (134°F). Grunt w letnie dni nagrzewa się często do około 100 °C. Jest to najwyższa temperatura na naszej planecie w historii pomiarów meteorologicznych.

Dolina śmierci w Kalifornii

Warto zauważyć, że w Libii istnieje miejsce gdzie upały też sięgają +56, a nawet +58 st. Celsjusza. Na razie trwają dyskusje, które z tych miejsc zasługuje na nazwę „najgorętszego miejsca na Ziemi”. Zdaniem ekspertów pomiary w libijskim mieście Al-Azizija, zostały pobrane niepoprawnie.

Dolina śmierci w Kalifornii

Dolina Śmierci położona jest na pustyni Mojave na południu Kalifornii. Death Valley jest otoczona przez pasmo górskie Panamint i Amargosa.

Dolina śmierci w Kalifornii

Wilgotność powietrza w dolinie wynosi w Dolinie Śmierci średnio około 1 proc.