Najbardziej niebezpieczne góry świata

T
7 września 2016, 13:02

Galeria zdjęć

Najbardziej niebezpieczne góry świata

Mont Blanc (wysokość 4810 m n.p.m.)

Mont Blanc

Najwyższy szczyt Alp i najwyższy szczyt Europy, potocznie nazywany Dachem Europy. Masyw położony jest po obu stronach granicy francusko-włoskiej. 17 km na północny wschód od szczytu znajduje się trójstyk granic Francji, Włoch i Szwajcarii.

Annapurna (wysokość 8091 m n.p.m.)

Annapurna

Ośmiotysięcznik, 10-ty co do wysokości szczyt naszej planety. Po obu stronach głębokiego przełomu rzeki Kali Gandaki w centralnym Nepalu wypiętrzają się potężne masywy górskie; kulminację jednego z nich stanowi Dhaulagiri, a w odległości 33 km od tego szczytu po wschodniej stronie Kali Gandaki wznosi się drugi olbrzym – Annapurna.

K2 (8611 m n.p.m.)

Annapurna

Czogori – ośmiotysięcznik, najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do szczyt Ziemi. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Jest to ostatni ośmiotysięcznik niezdobyty zimą.

Nanga Parbat (8126 m n.p.m.)

Annapurna

Ośmiotysięcznik, dziewiąty co do wysokości szczyt świata. Nazwa góry jest mianem kaszmirskim, wywodzi się z sanskrytu i znaczy „Naga Góra”. Był przedostatnim (obok K2) z niezdobytych zimą ośmiotysięczników.

Kanczendzonga (8586 m n.p.m)

Annapurna

Ośmiotysięcznik, drugi co do wysokości szczyt w Himalajach, trzeci co do wysokości szczyt Ziemi. Położony jest we wschodniej części Himalajów, na granicy Indii i Nepalu. Zbudowany ze skał metamorficznych i magmowych. Tworzy kilkuwierzchołkowy masyw, rozczłonkowany dolinami, którymi w różne strony spływają lodowce.

Zobacz koniecznie: Najpiękniejsze góry świata [ZDJĘCIA]