When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Najbardziej niebezpieczne góry świata

T
6 lipca 2019, 12:40

Galeria zdjęć

Najbardziej niebezpieczne góry świata

Mont Blanc (wysokość 4810 m n.p.m.)

Mont Blanc

Najwyższy szczyt Alp i najwyższy szczyt Europy, potocznie nazywany Dachem Europy. Masyw położony jest po obu stronach granicy francusko-włoskiej. 17 km na północny wschód od szczytu znajduje się trójstyk granic Francji, Włoch i Szwajcarii.

Annapurna (wysokość 8091 m n.p.m.)

Annapurna

Ośmiotysięcznik, 10-ty co do wysokości szczyt naszej planety. Po obu stronach głębokiego przełomu rzeki Kali Gandaki w centralnym Nepalu wypiętrzają się potężne masywy górskie; kulminację jednego z nich stanowi Dhaulagiri, a w odległości 33 km od tego szczytu po wschodniej stronie Kali Gandaki wznosi się drugi olbrzym – Annapurna.

K2 (8611 m n.p.m.)

Annapurna

Czogori – ośmiotysięcznik, najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do szczyt Ziemi. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Jest to ostatni ośmiotysięcznik niezdobyty zimą.

Nanga Parbat (8126 m n.p.m.)

Annapurna

Ośmiotysięcznik, dziewiąty co do wysokości szczyt świata. Nazwa góry jest mianem kaszmirskim, wywodzi się z sanskrytu i znaczy „Naga Góra”. Był przedostatnim (obok K2) z niezdobytych zimą ośmiotysięczników.

Kanczendzonga (8586 m n.p.m)

Annapurna

Ośmiotysięcznik, drugi co do wysokości szczyt w Himalajach, trzeci co do wysokości szczyt Ziemi. Położony jest we wschodniej części Himalajów, na granicy Indii i Nepalu. Zbudowany ze skał metamorficznych i magmowych. Tworzy kilkuwierzchołkowy masyw, rozczłonkowany dolinami, którymi w różne strony spływają lodowce.

Zobacz koniecznie: Najpiękniejsze góry świata [ZDJĘCIA]Loading...