Nowe siedem cudów świata [zdjęcia]

Współczesna lista siedmiu cudów świata


Wielki Meczet w Dżenne, Mali

Meczet w Dżenne jest największą glinianą budowlą sakralną i największym wolno stojącym budynkiem z cegły suszonej na świecie. Jego powierzchnia wynosi 75 x 75 m (5.625 m²). Budowlę tę uważa się za najważniejsze osiągnięcie sudańsko-sahelskiej architektury. Meczet zalicza się do najbardziej znanych budowli w Afryce i został w 1988 roku wraz z zabytkowym centrum Dżenne wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przeczytaj także

Chand Baori, Indie

Chand Baori – studnia w wiosce Abhaneri, w stanie Radżastan. Studnie tego typu były popularne w Indiach, ponieważ zapobiegały wyparowywaniu wody w upalne dni. Jest jedną z najgłębszych i największych studni w Indiach. Została wybudowana w IX wieku; składa się z 3500 wąskich stopni, 13 pięter i ma głębokość ok. 30 m.

Pałac Parlamentu w Rumunii

Pałac Parlamentu − budynek rządowy znajdujący się w Bukareszcie, dawniej znany jako Dom Ludowy, obecnie jest jednym z największych budynków na świecie.

Stary Most w Mostarze, Bośnia i Hercegowina

Stary Most – kamienny most przewieszony nad rzeką Neretwą w mieście Mostar w Bośni i Hercegowinie, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Most został zbudowany za czasów osmańskich, w drugiej połowie XVI wieku. Przez wieki był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem - zarówno chrześcijaństwa z islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami.

Fort Kumbhalgarh, Indie

Fort Kumbhalgarh został zbudowany przez Rana Kumbha, władcy Księstwa Mewar w latach 1433-1468. Mury fortu rozciągają się na długości 36 km, co daje 2 na świecie wynik. Dłuższy jest tylko Mur Chiński.

Meczet Sheikh Lotfollah, Iran

Meczet Sheikh Lotfollah znajduje się w Isfahanie w Iranie. Świątynia została zbudowana na początku XVII wieku, za panowania szacha Abbasa I. Jego nazwa została wybrana na cześć teścia władcy, szejka Lotfollaha, islamskiego uczonego z Libanu. Meczet stał się atrakcją turystyczną dzięki niezwykle pięknym i drobiazgowym zdobieniom.

Fort Derawar w Pakistanie

Derawar jest obronną fortecą zbudowaną w XVIII wieku na środku pustyni w Pakistanie. Jego mury mają 30 metrów wysokości i 1,5 kilometra długości, a znajduje się na nich 40 bastionów.

Średnia ocena to 4,6/5 na podstawie 20 recenzji

Pogoda w Polsce

+5°
Olsztyn
Poznań
+5°
Łódź
+3°
Lublin
+6°
Gorzów Wielkopolski
+6°
Warszawa
Kraków
+5°
Wrocław
+5°
Opole
+4°
Rzeszów
+2°
Białystok
+5°
Gdańsk
+4°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+6°
Szczecin
+6°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+7°
Kraków
+5°
Łódź
+6°
Wrocław
+6°
Poznań
+6°
Gdańsk
+5°
Szczecin
+7°
Bydgoszcz
+6°
Lublin
+3°
Katowice
+6°
Białystok
+2°
Gdynia
+5°
Sosnowiec
+5°
Radom
+6°
Kielce
+4°
Toruń
+6°
Gliwice
+6°
Rzeszów
+4°
Zabrze
+6°
Wszystkie miasta