Co warto przywieźć z Grecji?

T
29 sierpnia 2016, 14:42

Grecja to wciąż jeden z najpopularniejszych celów wakacyjnych podróży wśród Polaków. Podpowiadamy, co warto przywieźć jako pamiątkę po urlopie lub w prezencie dla najbliższych, którzy zostali w kraju.

Co warto przywieźć z Grecji?

Kulinarne pamiątki

Nasz przewodnik po greckich pamiątkach nie może nie zacząć się od najpopularniejszych – czyli wyrobów żywieniowych. Kuchnia śródziemnomorska jest wyjątkowo smaczna, aromatyczna i lubiana przez Polaków, dlatego warto pomyśleć właśnie o takiej pamiątce po podróży – choć może nie będzie zbyt trwała i możemy szybko ją zużyć, na pewno będzie strzałem w dziesiątkę! Myśląc o Grecji, naturalnie myślimy o oliwie z oliwek – i to właśnie ona jest wybierana najczęściej jako atrakcyjna wakacyjna pamiątka. Pamiętajmy, by wybierać oliwę w szklanej butelce w ciemnym kolorze – oliwa zachowa swoje właściwości na dłużej. Kupujmy w lokalnych supermarketach, możemy również podpytać właściciela tawerny, u którego jedliśmy, czy nie ma oliwy na sprzedaż - często uda nam się w ten sposób zakupić taniej. Nie warto z kolei przywozić fety, chyba że "na spróbowanie". Polecamy za to zakupić bardzo drobno mieloną grecką kawę, specjalnie do zaparzenia kawy po grecku. Warto również zaopatrzyć się w orzeszki do chrupania, które choć dostępne także u nas, w Grecji smakują o wiele lepiej.

Przeczytaj również: Poradnik jakie pamiątki kupić w Grecji

Coś dla panów...

Panowie najchętniej przywożą pamiątki, które można spożyć w męskim gronie, chwaląc się udaną wycieczką. Słynnym greckim trunkiem jest oczywiście ouzo - jest to wódka o bardzo charakterystycznym anyżowym smaku, która ma tylu zwolenników, co przeciwników. Choć nie wszyscy ją lubią, zdecydowanie wszyscy powinni ją poznać! Drugim wartym uwagi alkoholem jest znana w Polsce Metaxa - czyli brandy wymieszane z winem, w Grecji dostępne w wielu wariantach i butelkach, idealne także na prezent. Ponadto w Grecji zakupimy również bardzo dobrej jakości skórzane dodatki - obuwie, paski czy torby.

… i coś dla pań

Greckie naturalne kosmetyki czerpią z bogactwa oliwek - warto rozejrzeć się za naturalnymi mydłami, których skład jest oparty właśnie o oliwę. Takie kosmetyki są łagodne dla skóry, nawilżają ją i regenerują. W okolicach Zakynthos wydobywa się naturalny pumeks, warto również zdecydować się na naturalne gąbki, idealne dla alergików i osób ze skórą wrażliwą. Niektóre naturalne greckie kosmetyki dostępne są również w Polsce, lecz ich cena jest dużo wyższa niż "na miejscu", warto więc zrobić ich solidny zapas przed powrotem do ojczyzny. Grecja to również wybór bardzo ładnych i starannie wykonanych sandałów, o ciekawej kolorystyce i różnych dodatkach.

Uniwersalne pamiątki i prezenty dla najbliższych

Najpopularniejszymi bibelotami w Grecji są figurki, obrazki i inne drobiazgi odwołujące się do czasów antycznych. Możemy więc zakupić sobie figurkę Ateny lub Zeusa, zdjęcie z widokiem na górę Olimp, magnes na lodówkę z panoramą Santorini czy breloczek do kluczy z wrakiem statku z Zatoki Wraku na Zakynthos. Podczas zakupów nie dajmy się jednak ponieść emocjom, sprzedawcy zawsze będą nas zapewniali, że u nich jest najtaniej i najlepiej - zdecydowanie polecamy zweryfikować to, odwiedzając kilka stoisk. Świetnym pomysłem prezent hand made będzie przywiezienie w butelce różowego piasku z Elafonisi lub zasuszonej gałązki drzewa oliwnego. Nasi bliscy na pewno ucieszą się też z greckich pomarańczy. Pamiętajmy jednak, by nigdy pod żadnym pozorem nie zabierać jako pamiątki kamieni ze starożytnych budowli.