Urlop w Albanii. Czy jest bezpiecznie?

T
21 czerwca 2016, 11:54

Bałkany jako kierunek wakacyjnych wyjazdów kuszą na wiele sposobów. W regionie tym jest jednak jeden zakątek, który często jest pomijany i niedoceniany. Albania.

Urlop w Albanii. Czy jest bezpiecznie?

Dlaczego warto rozważyć urlop w Albanii?

Przede wszystkim ze względu na wspaniałe tereny naturalne. Co typowe dla Bałkanów, mamy tu na małej przestrzeni zarówno ciekawe plaże, jak i wspaniałe, pełne bujnych lasów góry.

Co jednak charakterystyczne – długi okres izolacji, w jakim znajdowała się Albania w czasach, gdy istniał jeszcze blok wschodni, sprawił, że większość terenów przyrodniczych zachowała się w doskonałym stanie. Na pewno lepszym, niż w regionach, w których branża turystyczna zdążyła się lepiej rozwinąć.

Skoro o tym mowa – warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden argument przemawiający za tym, że wakacje w Albanii to ciekawy pomysł. Otóż turystyka w tym państwie jest obecnie dopiero we wczesnej fazie komercjalizacji (choć baza noclegowa jak najbardziej istnieje). W połączeniu z dużą liczbą zabytków stanowi to nie lada gratkę dla osób preferujących aktywne spędzanie urlopu.

Bezpieczeństwo w Albanii

Atrakcyjność turystyczna tego rejonu nie ulega wątpliwości. To, co jednak może powstrzymywać przed przyjechaniem tu na urlop, jest proste pytanie: czy w Albanii jest bezpiecznie? Teoretycznie na forach internetowych możemy znaleźć opinie, że tak. Nie zmienia to jednak faktu, że pewne informacje warto znać.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że choć Albania jako cały kraj jest w zasadzie bezpieczna, lepiej nie obnosić się tutaj z wartościowymi przedmiotami. Miejscowy poziom życia w porównaniu z polskimi standardami jest niższy i nie ma potrzeba „kusić licha”.

Warto też jeszcze przed wyjazdem zapamiętać, że choć większość Albanii jest raczej spokojna i strach przed spędzeniem tutaj urlopu jest przesadzony, istnieje od tej zasady pewien wyjątek. Chodzi o tereny północno-wschodnie, gdzie wiele wiosek i rodzin mimo XXI wieku, nadal kultywuje prawo tradycyjne, w tym tak zwany Kanun – miejscowy odpowiednik vendetty.

Bezpieczeństwo na drogach

Wybierając się na wakacje do Albanii warto nastawić się na zwiększone ryzyko wypadków na drogach. Albańczycy zasadniczo lekceważą zasady ruchu drogowego (i dotyczy to zarówno kierowców, jak i pieszych). Co gorsza, ewentualne przeszkody na drodze często nie są prawidłowo oznaczone, stanowiąc dodatkowe zagrożenie w porze nocnej.

Bezpieczeństwo finansowe

Z jednej strony ze względów wspomnianych już wcześniej (nieobnoszenie się z wartościowymi przedmiotami) nie warto nosić przy sobie zbyt wiele gotówki. Z drugiej strony w trakcie wczasów w Albanii uważaj, gdzie korzystasz z karty płatniczej. Wiele bankomatów w tym kraju jest na tyle wyeksploatowana, że stosunkowo często zdarzają się przypadki „przytrzymania” karty. Warto mieć to na względzie i wypłacając gotówkę w miarę możliwości korzystać z bankomatów znajdujących się w samych bankach.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed wyjazdem do Albanii warto skompletować numery alarmowe używane w tym kraju. Warto również wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Choć nie jest ono wymagane, może w razie czego bardzo ułatwić dostęp do obsługi medycznej. Wybierając się w góry warto liczyć się z tym, że nie ma tu instytucji podobnej, do polskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Czy to wszystko? Nie, dużo dodatkowych wartościowych informacji zawiera ciekawy artykuł na temat bezpieczeństwa w Albanii. Warto do niego zajrzeć, przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o jednym. Mimo istnienia pewnych niedogodności, kraj ten nie jest „zakazanym lądem” i naprawdę można tu przyjemnie spędzić czas.