When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Na Morzu Północnym doszło do ogromnego zakwitu fitoplanktonu

T
21 czerwca 2016, 12:02

Zdjęcia satelitarne pokazują olbrzymie zakwity planktonu na Morzu Północnym.

Na Morzu Północnym doszło do ogromnego zakwitu fitoplanktonu

Z satelity widać wyraźnie inny kolor dużej części tafli wody. To właśnie plankton wirujący w prądach morskich Morza Północnego.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 12 czerwca bieżącego roku przez satelitę Landsat - 8. Widać na nim, w kolorze naturalnym, skutki wiosennego rozkwitu planktonu na wschód od Wysp Szetlandzkich. Kolejne zdjęcie widoczne poniżej to zdjęcie panoramiczne, wykonane dzień później przez satelitę "Aqua". Widzimy na nim zakwity planktonu odznaczające się wyraźnie w porównaniu do otaczającej wody.

Na Morzu Północnym doszło do ogromnego zakwitu fitoplanktonu

Fitoplankton to mikroskopijne organizmy, które rosną w procesie fotosyntezy. Plankton produkuje tlen i służy jako ważne źródło pożywienia dla życia morskiego. Gdy słońce ogrzewa górne warstwy oceanu, gdzie żyją te organizmy,w wielu morzach i jeziorach na całym świecie dochodzi do ich dużego rozkwitu. Mikroorganizmy te znajdują się u podstawy łańcucha pokarmowego stanowiąc główne źródło pożywienia dla niektórych wielorybów, meduz i innych stworzeń morskich. Zdarza się też czasami, że kwitnienia są toksyczne i szkodliwe dla zwierząt, które się nimi żywią.

Źródło: ZNZ