When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Noc Kupały 2016

T
20 czerwca 2016, 07:00

Noc świętojańska 2016

Noc Kupały 2016

Noc Kupały – słowiańskie święto związane z czerwcowym przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada 21-22 czerwca.

W Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (Noc Świętojańska, inaczej Noc świętego Jana).

Noc Kupały 2016

Jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie.

Noc Kupały 2016

Noc Kupały jest często porównywana do Walentynek. Jednak Walentynki to zachodnie święto obchodzone 14 lutego nie mające nic wspólnego ze słowiańską tradycją.

Zobacz koniecznie: Przesilenie letnie 2016

Noc Kupały 2016

Dawniej wierzono, że o północy na kilka chwil zakwita w lasach kwiat paproci. Znaleźć mógł go tylko człowiek dobry. Szczęśliwiec, któremu by się to udało, zapewnione miał szczęście, mądrość i dostatek.

Noc Kupały 2016