Noc Kupały 2016

T
20 czerwca 2016, 07:00

Noc świętojańska 2016

Noc Kupały 2016

Noc Kupały – słowiańskie święto związane z czerwcowym przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada 21-22 czerwca.

W Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (Noc Świętojańska, inaczej Noc świętego Jana).

Noc Kupały 2016

Jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie.

Noc Kupały 2016

Noc Kupały jest często porównywana do Walentynek. Jednak Walentynki to zachodnie święto obchodzone 14 lutego nie mające nic wspólnego ze słowiańską tradycją.

Zobacz koniecznie: Przesilenie letnie 2016

Noc Kupały 2016

Dawniej wierzono, że o północy na kilka chwil zakwita w lasach kwiat paproci. Znaleźć mógł go tylko człowiek dobry. Szczęśliwiec, któremu by się to udało, zapewnione miał szczęście, mądrość i dostatek.

Noc Kupały 2016