When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Przesilenie letnie 2017

T
20 czerwca 2017, 15:51

Kiedy najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku?

Przesilenie letnie 2017

Przesilenie letnie 2017, zarówno w Polsce, jak i na całej kuli ziemskiej, datowane jest na 21 czerwca, o godz. 17.28. Astronomiczne lato rozpoczyna się wraz z przesileniem letnim.

Przesilenie czerwcowe na półkuli północnej - moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy.

Przesilenie letnie 2017

Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Na półkuli południowej przesilenie letnie ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie zimowe, czyli 21-22 grudnia.

W momencie przesilenia letniego cała strefa podbiegunowa jest oświetlona Słońcem i panuje dzień polarny. W strefie podbiegunowej drugiej półkuli w tym czasie panuje noc polarna. W obszarze między kołem podbiegunowym pierwszej półkuli a równikiem jest to najdłuższy dzień w roku (dłuższy im większa szerokość geograficzna), na półkuli drugiej jest to najkrótszy dzień roku.

Zobacz też:Noc Kupały 2017

Przesilenie letnie 2017

Tradycja ludowa

Wierzono, że najkrótsza noc w roku to czas niezwykły, kiedy odwrócony zostaje codzienny porządek, a pozaziemskie moce są szczególnie aktywne. Pierwotnie Słowianie obchodzili Noc Kupały – święto wody, ognia, płodności i urodzaju. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa podjęto próbę zasymilowania pogańskich obrzędów – zaczęto wówczas obchodzić wigilię św. Jana zwaną potocznie Nocą Świętojańską.

Zobacz koniecznie: Galeria zdjęć: przesilenie letnie