Przesilenie letnie 2017

T
20 czerwca 2017, 15:51

Kiedy najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku?

Przesilenie letnie 2017

Przesilenie letnie 2017, zarówno w Polsce, jak i na całej kuli ziemskiej, datowane jest na 21 czerwca, o godz. 17.28. Astronomiczne lato rozpoczyna się wraz z przesileniem letnim.

Przesilenie czerwcowe na półkuli północnej - moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy.

Przesilenie letnie 2017

Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Na półkuli południowej przesilenie letnie ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie zimowe, czyli 21-22 grudnia.

W momencie przesilenia letniego cała strefa podbiegunowa jest oświetlona Słońcem i panuje dzień polarny. W strefie podbiegunowej drugiej półkuli w tym czasie panuje noc polarna. W obszarze między kołem podbiegunowym pierwszej półkuli a równikiem jest to najdłuższy dzień w roku (dłuższy im większa szerokość geograficzna), na półkuli drugiej jest to najkrótszy dzień roku.

Zobacz też:Noc Kupały 2017

Przesilenie letnie 2017

Tradycja ludowa

Wierzono, że najkrótsza noc w roku to czas niezwykły, kiedy odwrócony zostaje codzienny porządek, a pozaziemskie moce są szczególnie aktywne. Pierwotnie Słowianie obchodzili Noc Kupały – święto wody, ognia, płodności i urodzaju. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa podjęto próbę zasymilowania pogańskich obrzędów – zaczęto wówczas obchodzić wigilię św. Jana zwaną potocznie Nocą Świętojańską.

Zobacz koniecznie: Galeria zdjęć: przesilenie letnie