When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Poznań na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

T
3 czerwca 2016, 10:37

Polskie miasta mają najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej.

Poznań na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

Z opublikowanego właśnie raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że także mieszkańcy Poznania oddychają powietrzem, które znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Głównym źródłem niebezpiecznego smogu w stolicy Wielkopolski jest ogrzewanie naszych mieszkań węglem i drewnem. Choć władze miasta starają się obniżać poziom emisji szkodliwych pyłów m.in. przez program Kawka, daleko nam do ideału. Według raportu WHO, w Poznaniu stężenia pyłu PM2,5 jest dwa razy większe niż przewidują to normy.

Niestety na poznańskich stacjach Polanka, Chwiałkowskiego i Dąbrowskiego w ciągu roku notuje się blisko 60 dni z przekroczoną normą. Nie najlepiej jest także ze stężeniem pyłu PM10. Rocznie w Poznaniu norma średniego rocznego stężenia pyłu zalecana przez WHO przekraczana jest aż o siedem jednostek.

PM10 to niebezpieczny dla zdrowia pył. W jego skład wchodzą między innymi chlorki, siarczany i drobinki sadzy. Substancje te zagrażają przede wszystkim zdrowiu astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym. W grupie ponad 150 miast polskich ujętych w raporcie WHO, najgorzej wypad Żywiec. W czołówce jest także Kraków, Zabrze i Katowice.

Źródło - Fakt.pl