Poznań na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

T
3 czerwca 2016, 10:37

Polskie miasta mają najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej.

Poznań na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

Z opublikowanego właśnie raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że także mieszkańcy Poznania oddychają powietrzem, które znacznie przekracza dopuszczalne normy.

Głównym źródłem niebezpiecznego smogu w stolicy Wielkopolski jest ogrzewanie naszych mieszkań węglem i drewnem. Choć władze miasta starają się obniżać poziom emisji szkodliwych pyłów m.in. przez program Kawka, daleko nam do ideału. Według raportu WHO, w Poznaniu stężenia pyłu PM2,5 jest dwa razy większe niż przewidują to normy.

Niestety na poznańskich stacjach Polanka, Chwiałkowskiego i Dąbrowskiego w ciągu roku notuje się blisko 60 dni z przekroczoną normą. Nie najlepiej jest także ze stężeniem pyłu PM10. Rocznie w Poznaniu norma średniego rocznego stężenia pyłu zalecana przez WHO przekraczana jest aż o siedem jednostek.

PM10 to niebezpieczny dla zdrowia pył. W jego skład wchodzą między innymi chlorki, siarczany i drobinki sadzy. Substancje te zagrażają przede wszystkim zdrowiu astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym. W grupie ponad 150 miast polskich ujętych w raporcie WHO, najgorzej wypad Żywiec. W czołówce jest także Kraków, Zabrze i Katowice.

Źródło - Fakt.pl