Pora deszczowa na Dominikanie

T
10 października 2018, 16:33

Kiedy najlepiej wyjechać na Dominikanę?

Pora deszczowa na Dominikanie

Dominikana – drugie co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti.

Dominikana jest zaliczana do strefy klimatu równikowego. Klimat Dominikany charakteryzują intensywne choć nierównomiernie rozłożone opady deszczu i wysokie przez cały rok temperatury. Pogodę kształtują północno-wschodnie pasaty decydujące w o różnicach regionalnych opadów i ciepłe prądy morskie.

Pora deszczowa na Dominikanie

Temperatury są typowe dla klimatu równikowego i średnie wartości termiczne są przez cały rok wyższe niż 20 °C. Średnia roczna temperatura wynosi 25 °C.

Pora deszczowa na Dominikanie

Opady typowe dla obszaru równikowego, choć nie są one równomiernie rozłożone w ciągu roku. Najmniejsze wartości opadowe występują na południowym zachodzie, na stokach zawietrznych, gdzie średnio w ciągu roku spada około 1000 mm deszczu rocznie. Największe opady występują na wybrzeżu, szczególnie na północy i na wschodnie i na stokach dowietrznych. Maksymalne wartości to 2500 do 2540 mm rocznie.

Kiedy najlepiej wyjechać na Dominikanę?

Największe opady przypadają na miesiąc maj, a także przez cały okres letni wartości opadowe są wysokie. Najmniejsze opady występują w okresie zimowym. W Dominikanie występuje krótka trwająca około trzech miesięcy pora sucha, która przypada na okres zimowy, ale regionalnie okresy jej występowania są różne. W czasie pory suchej opady atmosferyczne występują ze zmniejszoną ilością.

Kiedy najlepiej wyjechać na Dominikanę?

Zobacz koniecznie: Pora deszczowa w Tajlandii

Słowa kluczowe: