Grecja, Hiszpania, a może Bułgaria? Planujemy wakacyjny odpoczynek

Wiosna w pełni – a to oznacza, że po pół roku intensywnej pracy czas pomyśleć o wakacyjnym odpoczynku. Ciepłe słońce, wspaniałe widoki i całkowity relaks z pewnością pozwolą nam odreagować i z większą energią wrócić do obowiązków. Dokąd jednak polecieć?


Z najnowszego raportu CBOS dotyczącego wyjazdów wypoczynkowych wynika, że w roku ubiegłym urlop za granicą spędziło 20 proc. dorosłych Polaków. Ci, którzy zrezygnowali z wyjazdu wypoczynkowego lub turystycznego, najczęściej jako powód podawali brak środków finansowych (35 proc.) lub obowiązki domowe (18 proc.), 15 proc. natomiast wskazało na wiek lub zły stan zdrowia. Zasadniczo jednak lubimy podróżować. Podsumowując sezon turystyczny od grudnia 2014 do listopada 2015 roku, Polski Związek Organizatorów Turystyki podaje, że w tym okresie z usług biur podróży zrzeszonych w PZOT skorzystało ok. 2,5 mln Polaków, wydając przy tym łącznie 6 mld złotych. A to jeszcze nie wszystko – według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki wyjazdy całkowicie lub częściowo organizowane przez biuro podróży stanowią zaledwie 25 proc. wszystkich wyjazdów za granicę. Zdecydowana większość Polaków organizuje swój wyjazd samodzielnie.

Gdzie szukać korzystnych ofert?

Wycieczki z biurem podróży, oferujące oprócz biletów lotniczych i pokoju hotelowego wiele innych udogodnień, takich jak posiłki, opiekę przewodnika, rezydenta czy animację wolnego czasu, mają z pewnością swój urok. Nie każdy jednak odpocznie zamieniając grafik służbowy na grafik wakacyjny. Na co dzień rzadko możemy pozwolić sobie na błogie nic nierobienie, zróbmy to zatem podczas urlopu. Będzie to możliwe, gdy zorganizujemy wyjazd sami. Według danych PZOT, na podróż samolotem decyduje się aż 88,1 proc. osób wyjeżdżających za granicę. W internetowych centrach rezerwacji, np. http://www.infoloty.pl, uda nam się znaleźć korzystne promocje na bilety lotnicze w obie strony. Warto rozważyć przelot tanimi lub regularnymi liniami lotniczymi – zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy dorzucić do puli przeznaczonej na dodatkowe atrakcje już na miejscu.

Dokąd warto polecieć na wakacje?

Destynację możemy praktycznie określić sami, jednak z racji tego, że urlop jest zazwyczaj krótki (według danych firmy KPMG, wyjazd turystyczny Polaka w okresie letnim trwa średnio 8 dni), a 48 proc. wyjeżdżających za granicę chce przede wszystkim plażować i odpoczywać pasywnie (35 proc. decyduje się na zwiedzanie, a tylko 10 proc. planuje na czas urlopu aktywność fizyczną), warto polecieć do miejsc już sprawdzonych i cieszących się dobrą opinią.

W czołówce państw najchętniej odwiedzanych w ubiegłym roku znajdują się przede wszystkich Grecja (29,7 proc.) i Hiszpania (12,7 proc.). Rosnące zainteresowanie Bułgarią (wzrost o 37,3 proc. względem roku 2014) spowodowało, że wyprzedziła ona w rankingu Włochy – Bułgarię odwiedziło w ubiegłym roku 6,4 proc. wszystkich podróżujących, Włochy natomiast 4 proc. Znajdujące się nad Morzem Śródziemnym Grecja i Włochy budzą zainteresowanie turystów od wielu już lat, podobnie Hiszpania – kojarzą się z ciepłym słońcem, wielowiekową tradycją, pysznym jedzeniem i fantastycznymi plażami.Z racji panującego tam specyficznego podejścia do czasu i spotkań z ludźmi, wydają się być idealnym miejscem wypoczynku. Mimo tłumów, pozwalają się wyciszyć.

Znajdująca się nad Morzem Czarnym Bułgaria, sąsiadująca z Grecją i Turcją, jest intrygującą nowością w tym zestawieniu. Słoneczny Brzeg w obwodzie Burgas, Złote Piaski w Warnie – to największe i najpopularniejsze kurorty tego kraju. Ze swymi licznymi hotelami, restauracjami i wspaniałymi plażami perfekcyjnie łączy współczesność z trzema tysiącami lat tradycji.

Jak zarezerwować i kupić bilet?

W dobie Internetu rezerwowanie biletów lotniczych nie jest już ani trudne, ani czasochłonne. Wchodzimy na stronę centrum rezerwacji lotów, wpisujemy w wyszukiwarkę miasto wylotu, miasto docelowe i termin planowanej podróży. Jeśli chcemy kupić bilet od razu w obie strony, wówczas wpisujemy również datę planowanego powrotu. Wskazujemy również, ile osób (i w jakim wieku) obejmuje rezerwacja, wybieramy klasę serwisową i walutę. Możemy też wybrać, czy interesuje nas wyłącznie lot bezpośredni, czy również z przesiadkami. Na koniec potwierdzamy rezerwację i uzupełniamy wymagane dane, np. imiona i nazwiska osób podróżujących. W formularzu zaznaczamy też rodzaj płatności: kartą lub przelewem bankowym. Zwróćmy uwagę, czy wybrane przez nas tanie linie nie wymagają dodatkowej opłaty przy płatności kartą kredytową.

Warto zaznaczyć, że rezerwując bilet, możemy wskazać również opcje dodatkowe, takie jak internetową odprawę bagażu, pierwszeństwo wejścia na pokład lub szczególny rodzaj posiłku; opcje te jednak wiążą się zazwyczaj z dodatkowymi opłatami. Na koniec całego procesu potwierdzamy płatność.

Choć wydaje się, że do lata jeszcze mnóstwo czasu, warto już teraz pomyśleć o wakacyjnym wypoczynku i rozejrzeć się za ciekawą ofertą – a nuż trafimy na bilety lotnicze w naprawdę korzystnej cenie?

Średnia ocena to 4/5 na podstawie 43 recenzji

Pogoda w Polsce

+9°
Olsztyn
Poznań
+9°
Łódź
+10°
Lublin
+9°
Gorzów Wielkopolski
+10°
Warszawa
Kraków
+12°
Wrocław
+10°
Opole
+10°
Rzeszów
+10°
Białystok
+6°
Gdańsk
+9°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+10°
Szczecin
+5°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+10°
Kraków
+9°
Łódź
+9°
Wrocław
+12°
Poznań
+10°
Gdańsk
+6°
Szczecin
+6°
Bydgoszcz
+9°
Lublin
+10°
Katowice
+9°
Białystok
+10°
Częstochowa
+10°
Gdynia
+6°
Sosnowiec
+9°
Radom
+11°
Kielce
+9°
Toruń
+9°
Gliwice
+10°
Rzeszów
+10°
Zabrze
+9°
Wszystkie miasta