When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Imieniny dziś: 5 kwietnia

T
5 kwietnia 2016, 08:00

Kalendarz imienin kwiecień 2016: dowiedz się, kto dzisiaj obchodzi imieniny.

Imieniny dziś: 5 kwietnia

5 kwietnia imieniny obchodzą: Irena, Jeremiasz, Wincenty, Julianna, Katarzyna, Maria.

Pochodzenie i znaczenie imienia Irena:

Imię Irena pochodzi od imienia greckiej bogini pokoju Eirene, córki Zeusa; słowo "pokój" brzmiało zresztą tak samo. W języku polskim imię Irena pojawiło się dopiero w XVIII wieku. Męską formą tego imienia jest Ireneusz.

Zobacz koniecznie: Kalendarz imienin: kwiecień 2016

Imieniny dziś: 5 kwietnia

Patronka:

Irena z Tesaloniki (ur. w okolicach Akwilei, zm. 294 lub 304 w Tesalonice) – dziewica i męczennica chrześcijańska oraz święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, czczona przez Apostolski Kościół Ormiański, Koptyjski a także Syryjski Kościół Ortodoksyjny.

Była siostrą św. Agape (Miłość) i św. Chionii. Złamała edykt wydany przez Dioklecjana (284-305) przechowując chrześcijańskie książki za co została skazana przez sędziego Dulcycjusza na pobyt w domu publicznym. Nie molestowana została postawiona przed kolejną szansą oddania ksiąg, ale odmówiła za co spalono ją na stosie. Siostry miano spalić dzień wcześniej. W greckich aktach męczeństwa odnotowano 3 procesy przed Dulcycjuszem.