When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Niezwykłe zjawisko: na niebie powinny być widoczne dwie komety

T
28 marca 2016, 14:46

W ostatnich dniach marca będzie można obserwować dwie zielone komety, które przelatywały blisko Ziemi.

Niezwykłe zjawisko: na niebie powinny być widoczne dwie komety

21 marca Ziemię minęła kometa 252P/LINEAR. Obiekt o rozmiarach ok. 230 metrów przemknął w odległości 5,2 mln km obok naszej planety. Natomiast dzień później kometa P/2016 BA14 o rozmiarze 100 m przeleciała na dystansie 3,5 mln.

Dwa ciała niebieskie, zbliżające się do Ziemi w tak krótkim czasie to rzadkość. Kolejna szansa na takie zbliżenie nastąpi dopiero za 150 lat. Dlatego pod koniec miesiąca warto patrzeć w niebo. Komety będą widoczne na naszym niebie.

Żeby zaobserwować komety należy wyjść na zewnątrz co najmniej 90 minut przedwschodem słońca i udać się poza miasto.Znajdziemy je między konstelacją Strzelca iSkorpiona.

Niezwykłe zjawisko: na niebie powinny być widoczne dwie komety

Planety i gwiazdy pomogą nam zlokalizować komet. 29 marca 252P/LINEAR znajdzie się w jednej linii z Marsem i Saturnem, a 31 marca z Saturnem i gwiazdą Antares (jasna i czerwona gwiazdy w konstelacji Skorpiona). Natomiast 30 marca Księżyc będzie 3stopnie w dolnej prawej części komety.

Źródło - LosyZiemi.pl