When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Niedziela Palmowa 2017

T
7 kwietnia 2017, 10:13

Kiedy wypada Niedziela Palmowa w 2017 roku?

Niedziela Palmowa 2017

Niedziela palmowa: tradycje i zwyczaje

Niedziela palmowa to ruchome święto, które przypada zawsze w niedzielę przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Może wypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. W roku 2017 święto przypada na 9 kwietnia.

Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Lud, widząc go jadącego na niewielkim osiołku, wyszedł mu za spotkanie i witał z radością, kładąc na jego drodze szaty oraz gałązki.

Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

Zobacz też: Wielkanoc 2017: historia świąt

Niedziela Palmowa 2017

Palmy – jako że nie występują naturalnie w naszym klimacie – są zwykle przygotowywane z gałązek wierzby.

Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę palmy są palone, aby popiół z nich mógł zostać użyty w czasie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku.