When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wielkanoc: tradycje i zwyczaje

T
16 marca 2016, 07:00

Tradycje, zwyczaje i obrzędy wielkanocne

Wielkanoc: tradycje i zwyczaje

Święta wielkanocne to wyjątkowy czas dla Chrześcijan na całym świecie. Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W nocy z soboty na niedzielę odbywają się w kościołach msze głoszące Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dzień rozpoczyna się świątecznym wielkanocnym śniadaniem z dodatkami ze święconki. W domach dzień ten ma swoją wyjątkową atmosferę, czas spędza się w rodzinnym gronie.

Zobacz też: Wielkanoc: historia świąt

Wielkanoc 2016: tradycje i zwyczaje

Zwyczaje i obrzędy wielkanocne:

Święcenie pokarmów

Dawniej święcono całe wielkanocne śniadanie, które ładowało się w wielki kosz. Do wsi przyjeżdżał ksiądz, który święcił dworskie i włościańskie jadło. Tym resztkom święconego, przypisywano magiczne właściwości. Na przykład taka płachta miała chronić od piorunów, dlatego w czasie burzy rozkładano ją przed chatą.

Resztki ze święconego rozrzucano po polach miało to zapewnić dobre zbiory i chronić urodzaj. W święconym musiało być mięso, baby wielkanocne drożdżowe, kołacze z serem.

Dzisiaj do koszyczka wkładamy:

  • Baranka – symbol zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa,
  • Jajka – symbol rodzącego się życia,
  • Chrzan – symbol siły,
  • Wędlina – symbol płodności i bogactwa
  • Ser – symbol zdrowia dla zwierząt hodowlanych,
  • sól – symbol oczyszczenia domostwa od złego oraz istota prawdy,
  • Ciasto (babka) – symbol wszechstronnych umiejętności.

Wielkanoc 2016: tradycje i zwyczaje

Barwienie jaj

Jednym z najważniejszych elementów święconego były jajka. Ten symbol rodzącego się życia odnosi się także do Jezusa, który pokonał śmierć. Najstarsze w Polsce malowane jaja, pochodzące z X wieku, znaleziono w odkrywkach archeologicznych pod Opolem.

Dawniej wierzono, że pisanki mają magiczną moc, i nawet mogą uzdrawiać chorych. Jajka są pierwszą potrawą spożywaną w Niedzielę Wielkanocną. Składamy sobie życzenia i dzielimy jajkiem.