Kiedy kończy się Wielki Post?

T
12 lutego 2018, 18:34

W 2018 roku Wielki Post obejmuje okres między 14 lutego i 29 marca.

Kiedy kończy się Wielki Post?

Wielki Post to okres 40 dni, w których Kościół przygotowuje się do obchodów Świat Wielkanocnych. Jest on obchodzony od IV wieku jako czas pokuty i odnowienia dla całego Kościoła, w połączeniu z praktykami postnymi i powstrzymania się od spożywania mięsa.

Wielki Post 2018

Wielki Post został wprowadzony w obrządku Kościoła w II wieku.

Zobacz też: Zobacz też: 6 owoców, które dodadzą zdrowia zimą

Wielki Post to okres ruchomy w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Wypada on pomiędzy Środą Popielcową a Wielkim Czwartkiem. Wielki Post trwa czterdzieści dni, nie licząc niedziel. Jest to czas przygotowania na święto Zmartwychwstania Chrystusa, gdy wierni powinni podjąć pokutę oraz uczestniczyć w specjalnych nabożeństwach i rekolekcjach.

Post jakościowy polega na wstrzymaniu się od mięsa i rosołu. Nie zabrania spożywania jaj, nabiału i rozmaitych przypraw nawet z tłuszczu zwierzęcego (masło, łój, sadło, smalec). Nie wolno spożywać mięsa, wolno natomiast jeść ryby oraz żyjątka o zimnej krwi. Pod pojęcie mięsa podpada także krew, mózg, szpik kości, słonina nietopiona oraz bulion i ekstrakty z mięsa. Niedozwolone jest spożywanie rosołu.

Post ilościowy polega na jednorazowym posiłku do sytości w ciągu dnia; nie zabrania rannego i wieczornego posiłku. Post ilościowy nie zabrania spożywania pokarmów mięsnych podczas posiłku do sytości.