When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Kiedy kończy się Wielki Post?

T
12 lutego 2018, 18:34

W 2018 roku Wielki Post obejmuje okres między 14 lutego i 29 marca.

Kiedy kończy się Wielki Post?

Wielki Post to okres 40 dni, w których Kościół przygotowuje się do obchodów Świat Wielkanocnych. Jest on obchodzony od IV wieku jako czas pokuty i odnowienia dla całego Kościoła, w połączeniu z praktykami postnymi i powstrzymania się od spożywania mięsa.

Wielki Post 2018

Wielki Post został wprowadzony w obrządku Kościoła w II wieku.

Zobacz też: Zobacz też: 6 owoców, które dodadzą zdrowia zimą

Wielki Post to okres ruchomy w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Wypada on pomiędzy Środą Popielcową a Wielkim Czwartkiem. Wielki Post trwa czterdzieści dni, nie licząc niedziel. Jest to czas przygotowania na święto Zmartwychwstania Chrystusa, gdy wierni powinni podjąć pokutę oraz uczestniczyć w specjalnych nabożeństwach i rekolekcjach.

Post jakościowy polega na wstrzymaniu się od mięsa i rosołu. Nie zabrania spożywania jaj, nabiału i rozmaitych przypraw nawet z tłuszczu zwierzęcego (masło, łój, sadło, smalec). Nie wolno spożywać mięsa, wolno natomiast jeść ryby oraz żyjątka o zimnej krwi. Pod pojęcie mięsa podpada także krew, mózg, szpik kości, słonina nietopiona oraz bulion i ekstrakty z mięsa. Niedozwolone jest spożywanie rosołu.

Post ilościowy polega na jednorazowym posiłku do sytości w ciągu dnia; nie zabrania rannego i wieczornego posiłku. Post ilościowy nie zabrania spożywania pokarmów mięsnych podczas posiłku do sytości.