Wyjątkowe atrakcje wodne w Polsce

Woda to potężny żywioł, zachwyca swoim pięknem zwłaszcza, gdy jest krystalicznie czysta. Wydawać by się mogło, że już nic nie jest w stanie zaskoczyć turystów, jednak istnieją miejsca, o których pewnie nawet nam się nie śniło. Poniżej prezentujemy najbardziej wyjątkowe atrakcje wodne, które dostarczą niesamowitych przeżyć wszystkim, którzy zdecydują się je odwiedzić.


Polski Wielki Kanion – przełom Dunajca

Jednym z najbardziej malowniczych wąwozów górskich w Europie jest przełom Dunajca. Spływ jego nurtem to jedna z największych atrakcji regionu, trasa ma obecnie około 15 km długości oraz 36 m spadku rzeki, a zakręty sięgają 180 stopni. Taka wyprawa z pewnością spowoduje skok adrenaliny u nie jednego uczestnika. Podczas ponad 2 godzinnej podróży na drewnianej tratwie podziwiać można zachwycające widoki, które na długo pozostaną w pamięci oraz posłuchać ciekawych anegdot opowiadanych przez osoby najlepiej znające tamtejsze okolice - flisaków.

Krutynia
Na Mazurach również można przeżyć niezapomnianą przygodę biorąc udział w spływie nurtem Krutyni – najpiękniejszym szlakiem kajakowym w Polsce. Jej wody toczą się ponad 100 km wśród niezwykle malowniczych terenów Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. To idealna rozrywka dla rodzin z dziećmi, gdyż po drodze znajduje się mnóstwo miejsc, które z pewnością spodobają się najmłodszym. To jedna z niewielu okazji by na własne oczy zobaczyć odcinek rzeki, w którym nurt płynie w dwie różne strony. Na trasie mijamy również miejscowość Zgon, w której znajdują się kolorowe, ludzkie rzeźby.

Kanał Elbląski
Unikalny Kanał Elbląski powstały w XIX wieku do dziś zachwyca turystów z całego świata. Ma prawie 130 km długości i jest najdłuższą sztuczną drogą wodną w Polsce. Podnosi statki na ogromnych platformach podciąganych na linach. Taka podróż odbywa się na odcinkach długości od 350 do 550 metrów, zaś największa atrakcja, tzw. rejs po trawie trwa 20 minut. Wokół rozpościerają się niesamowite pejzaże, które można oglądać podczas rejsów czy pieszych spacerów. Dzięki wyjątkowemu systemowi pochylni Kanał Elbląski został wyróżniony na liście Siedmiu Cudów Polski.

Kolorowe jeziorka
Mieszczące się w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice – cztery Kolorowe Jeziorka od lat przyciągają rzesze turystów z całej Europy. Mają odmienne barwy jedno jest zielone, drugie purpurowe, kolejne błękitne i ostatnie czarne. Ich zabarwienie jest całkowicie naturalne i wiąże się ze składem ścian i dna wyrobisk. Niegdyś na ich miejscu znajdowała się kopalnia pirytu, substancji wykorzystywanej przy produkcji kwasu siarkowego. Niesamowite? Musicie zobaczyć je na własne oczy.

Multimedialny Park Fontann
Każdy choć raz obowiązkowo powinien być widzem niezwykłego, świetlno-dźwiękowego pokazu fontann w Warszawie. Kilka lat temu powstał tam Multimedialny Park Fontann, który w krótkim czasie stał się największym i najbardziej spektakularnym widowiskiem tego typu. Pokazy organizowane są wyłącznie w okresie jesienno-letnim - od maja do września. Woda tańczy w rytm muzyki przybierając niesamowite kształty w scenerii różnokolorowych laserów i świateł.

Niebieskie Źródła
Niewiele osób wie, że w Polsce mamy swoje gejzery! Znaleźć je można w województwie łódzkim w Tomaszowie Mazowieckim. Niebieskie Źródła to rezerwat przyrody nieożywionej o niesamowitych walorach krajobrazowych. Dokładniej są to wywierzyska krasowe, czyli najciekawsze zjawisko tego typu w Europie. Tryska z nich woda o niebiesko-błękitnej barwie unosząc przy tym piasek. Turyści mają okazję oglądać to cudowne zjawisko przez cały rok, gdyż źródła są tak intensywne, że nie zamarzają.

Rejs śladami papieża
„Zwiedzić” trzy jeziora podczas jednego rejsu? To możliwe tylko na niezwykłej trasie wodnej z Augustowa do Studzienicznej. Prowadzi ona przez Jezioro Necko, Jezioro Białe i Jezioro Studzienniczne oraz mija śluzę Przewięzi kończąc wyprawę na przepięknym półwyspie przy Sanktuarium Maryjnym. Kilkanaście lat temu trasę tę pokonał Jan Paweł II, na którym wywarła ona niezwykle pozytywne wrażenie.

Królowa Polskich Wodospadów
Na naszej liście nie mogło oczywiście zabraknąć największego wodospadu w Polsce – spektakularnej Siklawy. Jej wysokość wynosi około 70 metrów i oddziela malowniczą Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki. Woda spływa trzema, a niekiedy nawet czterema strugami, wywołując przy tym ogromny hałas. Siklawa wielokrotnie była także inspiracją dla malarzy i poetów. Najlepiej prezentuje się w słoneczne dni, kiedy w mgle wody roztaczające się wokół wodospadu tworzą się wielobarwne tęcze. Prowadzi do niej zielony szlak, na trasie którego podziwiać można zachwycające widoki.

Jezioro Solińskie
Jak wiadomo Bieszczady kryją w sobie mnóstwo tajemnic. Na ich turystyczną część składają się dwa odrębne światy. Pierwszy to lasy i połoniny, żubry, jelenie i miłośnicy przyrody. Drugi zaś to białe żagle, kajaki i rowerki wodne – czyli największy w Polsce sztuczny zbiornik – Jezioro Solińskie. Daje ono nie tylko możliwość korzystania z wielu atrakcji czy uprawiania sportów wodnych, to także przepiękne okolice i oczywiście ogromna betonowa zapora licząca 82 metry wysokości i aż 660 metrów długości. Jej widok robi wrażenie.

Bornholm
Na tą urokliwą duńska wyspę nazywaną często „Majorką Północy” dotrzeć można z Kołobrzegu niezwykle szybkim wodolotem. Taka podróż to nie lada atrakcja, maszyna gna z prędkością 50 węzłów pokonując całą trasę w niespełna 2,5 godziny. Turyści często zastanawiają się co jest ciekawsze – wyspa i znajdujące się na niej dobrodziejstwa natury czy droga wodna, która trzeba pokonać, żeby się na nią dostać.

Kanał Augustowski
Ostatni na naszej liście znalazł się Kanał Augustowski, czyli urzekający szlak wodny, będący częścią Czarnej Hańczy. Posiada 18 śluz murowanych i 23 upusty, w tym aż 9 śluz o oryginalnej, XIX wiecznej konstrukcji. Dodatkową atrakcję stanowią znajdujące się w pobliżu ruiny słynnej linii Mołotowa. Połączenie Kanału z Niemenem umożliwia podróż drogą wodną na Białoruś, jednocześnie otwierając szlak na litewskie oraz łotwiańskie rzeki i jeziora Ciekawostką jest, że spływy jego korytem były ulubioną rozrywką Ojca Świętego- Jana Pawła II.

Malowniczo położonych atrakcji wodnych w naszym kraju nie brakuje, ponadto są idealnym celem wycieczki niezależnie od pory roku. Poza wspaniałymi doznaniami wzrokowymi dostarczą mnóstwa wrażeń i przeżyć, które niewątpliwie długo pozostaną w pamięci. Tak naprawdę każdy znajdzie tam coś dla siebie, i mały i duży, problem jednak tkwi w tym, które niezwykle miejsce odwiedzić jako pierwsze?

Więcej ciekawych miejsc znajdziesz w serwisie www.noclegowo.pl

Średnia ocena to 4,3/5 na podstawie 39 recenzji

Pogoda w Polsce

+4°
Olsztyn
Poznań
+5°
Łódź
+6°
Lublin
+5°
Gorzów Wielkopolski
+6°
Warszawa
Kraków
+5°
Wrocław
+5°
Opole
+5°
Rzeszów
+5°
Białystok
+3°
Gdańsk
+5°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+5°
Szczecin
+3°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+6°
Kraków
+5°
Łódź
+5°
Wrocław
+5°
Poznań
+5°
Gdańsk
+3°
Szczecin
+4°
Bydgoszcz
+5°
Lublin
+6°
Katowice
+6°
Białystok
+5°
Gdynia
+3°
Sosnowiec
+6°
Radom
+6°
Kielce
+5°
Toruń
+5°
Gliwice
+6°
Rzeszów
+5°
Zabrze
+6°
Wszystkie miasta