Najlepsze zdjęcia kosmosu 2015

T
20 listopada 2015, 17:00

Galeria astrofotografii

Najlepsze zdjęcia kosmosu 2015

Międzynarodowy konkurs astrofotografii Insight Astronomy Photographer of the Year 2015:

Księżyc i Antelao, Dolomity. Autor: Marcella Giulia

Zorza polarna nad Islandią. Autor: Chul Kwon

NGC 2359, mgławica Kaczka. Mgławica emisyjna znajdująca się w konstelacji Wielkiego Psa. Została odkryta 31 stycznia 1785 roku przez Williama Herschela. Mgławica ta znajduje się w odległości około 15 000 lat świetlnych od Ziemi. Autor: Adam Block.

Kometa Lovejoy (C/2014 Q2), odkryta w 2014 przez australijskiego astronoma-amatora Terry'ego Lovejoya. Jest to piąta kometa odkryta przez Lovejoya. Autor: Michael Jaeger

Burza i Droga Mleczna. Autor: Julie Fletcher.

Gwieździste niebo nad solniskom Uyuni, Boliwia Autor: Xiaohua Zhao.

Kalifornia. Autor: Dan Barr.

Protuberancje. To jest jasna struktura widoczna ponad brzegiem tarczy słonecznej, składająca się ze stosunkowo gęstej plazmy koronalnej, o niskiej temperaturze. Nawiasem mówiąc, największa protuberancja miała rozmiar 800 000 kilometrów! Autor: Gary Palmer.

Kompleks Oriona– grupa dużych mgławic znajdujących się w konstelacji Oriona. Chmura ta znajduje się pomiędzy 1500 a 1600 lat świetlnych od Ziemi i ciągnie się przez setki lat świetlnych.

Meteor i Droga Mleczna. Waszyngton, USA. Autor zdjęcia: Brad Goldpaint.

Zorza polarna w Norwegii. Autor: Jan R. Olsen

Pełnia Księżyca nad Alpami, Włochy. Autor: Stefano de Rosa.

Emisyjna mgławica Carina. Została odkryta w 1751 roku przez Nicolasa Louisa de Lacaille, który obserwował ją z Afryki Południowej. Mgławica ta znajduje się w odległości około 7500 lat świetlnych od Ziemi w ramieniu Strzelca, a jej rozmiary są szacowane na 260 lat świetlnych. Autor: Terry Robison.

Dyfuzyjna mgławica Laguna.Jest to jeden z najjaśniejszych rejonów gwiazdotwórczych na niebie.Autor: László Francsics

Planetarna mgławica Meduza jest bardzo stara i rozległa. Ona znajduje się w konstelacji Bliźniąt przy granicy z gwiazdozbiorem Małego Psa. Mgławica ta znajduje się w odległości około 1500 lat świetlnych od Ziemi, a jej rozmiary są szacowane na 4 lata świetlne. Autor: Patrick Gilliland.

Emisyjna mgławica Rozeta, znajdująca się w konstelacji Jednorożca. Została odkryta przez Lewisa Swifta w 1865 roku. NGC 2237 znajduje się w odległości około 5200 lat świetlnych od Ziemi i rozciąga na obszarze 100 lat świetlnych. Autor: Juan Ignacio Jimenez.

Zorza polarna w Norwegii. Autor: Rune Engebo.