Jak sobie radzić z meteropatią? Jeździć na rowerze!

T
10 listopada 2015, 12:51

Meteropatia jest dużą wrażliwością na oddziaływanie warunków atmosferycznych, szczególnie związanych ze zmianą pogody. Czynniki meteorologiczne związane z nagłą zmianą ciśnienia, wahanie temperatur, silne podmuchy wiatru czy burze, działają na układ krążenia i nerwowy.

Jak sobie radzić z meteropatią? Jeździć na rowerze!

Badania wykazują, że w Polsce aż 70% kobiet i mniej niż połowa mężczyzn jest wrażliwa na pogodę. Skuteczne, w zmniejszeniu wrażliwości na pogodę, jest dbanie o swój stan fizyczny, dobra dieta, ruch. Świetną formą aktywności fizycznej jest jazda na rowerze. Przyjrzyjmy się rodzajom rowerów, które mogą poprawić nasze samopoczucie przy dużej wrażliwości na zmiany pogodowe i niekorzystny biometr.

Do jazdy po ulicach i ścieżkach rowerowych miast nadaje się każdy rower. Pierwsze skojarzenie, kiedy myślimy rower miejski, to holender. Charakteryzuje się pełnymi błotnikami, osłoniętym łańcuchem, bagażnikiem i obowiązkowo wiklinowym koszykiem na kierownicy, na drobne zakupy. Innym świetnie sprawdzającym się w warunkach miejskich rowerem jest trekking, czyli rower sprawdzający się jako turystyczny, dobrze wyposażony i na którym jeździ się w komfortowej pozycji. Nie zapominajmy też o słynnym góralu, który sprawdza się nie tylko w pagórkowatym terenie. Rower górski, dzięki swym szerokim oponom oraz amortyzatorowi radzi sobie z wysokimi krawężnikami i i dziurami w asfalcie. Sprawdza się w jeździe przez uliczki, które wyłożone są brukiem.

Do jazdy po mieście najlepiej sprawdzą się opony semi-slick, które są gładkie na środku, z klocuszkami po bokach. Stawiają one mniejszy opór podczas jazdy po asfalcie, a w razie potrzeby boczne klocki pomogą wyjść z opresji. W jeździe po mieście sprawdzą się też rowery hybrydowe, taki rower najczęściej charakteryzuje się geometrią ramy przy pozostawieniu napędu szosowego i wąskiej, ale wyżej umieszczonej kierownicy. Sprawdza się w szybkiej jeździe po mieście. Hybryda jest po prostu rowerem uniwersalnym, który równie dobrze czuje się na asfalcie jaki i poza nim. Komfort jazdy jest mniejszy niż w przypadku roweru trekkingowego, który jest wyposażony w grubsze opony, co ma bezpośredni związek z warunkami jazdy po mieście, gdzie jest dużo krawężników, podjazdów i studzienek.

Zmiana naszego codziennego transportu na rower wpłynie pozytywnie na problemy z meteropatią i poprawi kondycję. Przed wybraniem się na zakupu poleca się skorzystanie z portalu kuponowo.pl, na którym można znaleźć ciekawe bony rabatowe, które obniżą koszty dwuśladowca np.kod rabatowy Media Markt

Słowa kluczowe: