Kiedy zmienić opony na zimowe

T
2 października 2017, 12:14

Na początku listopada kierowcy zadają sobie pytanie - kiedy wymieniać opony na zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimowe

Co roku, na początku listopada, kiedy dni stają się chłodne i deszczowe warto zastanowić się nad zmianą opon. Właśnie temperatura jest głównym czynnikiem, warunkującym wymianę opon na zimowe.

Warto pamiętać, że opony letnie, które zapewniają dobrą przyczepność w wysokich temperaturach, nie są dostosowane do jazdy w warunkach zimowych. W temperaturze poniżej 7 st. C letnie opony bardzo szybko tracą swoje właściwości trakcyjne.

Trudne warunki pogodowe obniżają ich przyczepność do podłoża, co może doprowadzić nawet do wypadku drogowego. Opona zimowa ma zupełnie inną konstrukcję bieżnika niż opona letnia.

Opony należy wymienić na zimowe, kiedy temperatura powietrza w ciągu jednej doby spada poniżej 7 st. C.

Klasyczne opony zimowe zostały zaprojektowane tak, aby mogły zapewnić bezpieczeństwo w warunkach polskiej pory zimowej. Zimówki stworzone z materiałów przystosowanych do niższych temperatur.

Kiedy zmienić opony na zimowe

Opony letnie i zimowe mają odmienny skład gumy. Warto pamiętać, że letnie opony wykonane są z mieszanek gum, które przy niższych temperaturach twardnieją, przez co tracą przyczepność.

Inny bieżnik zimówki sprawia, że droga hamowania samochodu może być krótsza nawet o 220 proc. w porównania z tą, jaką pokonuje auto na oponach letnich.

Kiedy zmienić opony na zimowe