When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Superhuragan Patrycja – najpotężniejszy huragan w historii pomiarów

T
23 października 2015, 18:44

Meksyk przygotowuje się na uderzenie huraganu.

Superhuragan Patrycja – najpotężniejszy huragan w historii pomiarów

Superhuragan Patrycja, który zbliża się do Meksyku ze strony Oceanu Spokojnego, uznawany jest za najpotężniejszy huragan w historii.

Porywy wiatru sięgają niebywałych 325 km na godzinę.

W epicentrum huraganu zarejestrowano najniższe ciśnienie, 23 października ono wyniosło 880 milibarów (660 mmHg).

Wcześniej huragan Patrycja osiągnął piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira Simpsona, z wiatrami o prędkości ponad 252 km na godzinę.

Epicentrum huraganu dotarł do wybrzeży Meksyku wieczorem 23 października, oczekuje się, że Patrycja uderzy w drugie co do wielkości miasto Meksyku – Guadalajarę. Miasto znajduje się w odległości 250 km od wybrzeży.

Eksperci spodziewają się, że po wejściu na ląd huragan osłabnie do czwartej kategorii, ale ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami uderzenia żywiołu.

Fale mogą osiągnąć nawet 11,8 m wysokości. Huragan przyniesie ze sobą wielkie ulewy i powodzie.

Władze Meksyku wprowadziły stan klęski żywiołowej, który obowiązuje w wybrzeżnych miastach Colima, Nayarit i Jalisco, w tym w wielkich portach i luksusowych kurortach. W piątek w Colima pozamykano szkoły.

Patrycja to drugi huragan 5 kategorii, który uderzy w Pacyficzne wybrzeże Meksyku, Podobny huragan odnotowano w październiku 1959, wtedy zginęło około 1800 osób.