When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

TOP 8 zjawisk optycznych [ZDJĘCIA]

T
19 października 2017, 09:34

8 niesamowitych i bardzo rzadkich zjawisk optycznych

TOP 8 zjawisk optycznych [ZDJĘCIA]

Polecamy waszej uwadze niesamowite i rzadkie zjawiska atmosferyczne.

Najlepsze fotografie z całego świata:

Halo

Halo

Halo ( „tarcza słoneczna”) – zjawisko optyczne obserwowane wokół tarczy słonecznej. Jest to świetlisty, biały pierścień widoczny wokół słońca. Zjawisko wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach lub we mgle lodowej.

Powyższa fotografia została zrobiona na Wyspach Sołowieckich.

Słońce poboczne

Słońce poboczne (efekt trzech słońc) – bardzo rzadkie zjawisko optyczne w atmosferze ziemskiej. Występuje często po obu stronach słońca. Szczególnie dobrze jest widoczne w bardzo mroźne dni, gdy słońce jest nisko nad horyzontem, tuż przed wschodem słońca lub tuż po jego zachodzie. Słońca poboczne są jednym z najczęściej obserwowanych typów halo.

Słupy słoneczne

Słup słoneczny w Wirginii Zachodniej

Słup słoneczny – zjawisko polegające na ukazaniu się kolumny świetlnej, na ogół zabarwionej czerwonawo. Zjawisko powstaje w wyniku odbicia światła nisko położonego Słońca od poziomych powierzchni uporządkowanych swobodnym opadaniem kryształów lodu.

Widmo Brockenu

Widmo Brockenu (zwane także „mamidłem górskim") – niezwykłe i rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach. Zjawisko polega na na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką glorią.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej zdjęć tego zjawiska.

Zorza polarna

Aurora borealis - zjawisko świetlne obserwowane w atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety. Po intensywnych rozbłyskach na Słońcu zorze obserwowano również na średnich szerokościach geograficznych, w tym nad Polską.

Zobacz też: Zorza polarna nad Polską [WIDEO]

Zielony promień

Zielony promień – rzadkie zjawisko optyczne występujące podczas zachodu lub wschodu Słońca. Tuż powyżej zachodzącego lub wschodzącego Słońca widoczny jest, zwykle nie dłużej niż przez kilka sekund, niewielki zielony błysk.

Płonąca tęcza

Płonąca tęcza lub łuk okołohoryzontalny jest niezwykłym zjawiskiem optycznym, zachodzącym w atmosferze ziemskiej. Łuk tworzony jest przez załamanie światła w kryształkach lodu.

Zorza polarna

obrączkowe zaćmienie Słońca 15 stycznia 2010 roku.

Mieszkańcy chińskiego miasta Zhengzhou obserwują obrączkowe zaćmienie Słońca, 15 stycznia 2010 roku.

Setki obrazów słonecznego sierpa rzutowanych przez szczeliny między liśćmi drzew. Fotografia została zrobiona podczas zjawiska zaćmienia Słońca 3 października 2005 roku w Madrycie.