Pogoda dla narciarzy

T
7 października 2015, 12:03

Kiedy najlepiej zaplanować wyprawę na narty w Alpy i jakie czynniki pogodowe należy uwzględnić? Sezon w Alpach rozpoczyna się na przełomie listopada i grudnia, kiedy to ryzyko braku śniegu i wystąpienia złych warunków narciarskich jest zbliżone do zera. Najbezpieczniej jednak jest ustawić wyjazd kilka tygodni później. Do pewniaków należą włoskie rejony Alp.

Pogoda dla narciarzy

JAKA POGODA

Jak przewidzieć pogodę i wybrać optymalny termin naszej wymarzonej wyprawy narciarskiej? Gorące głowy zapalonych narciarzy zawsze zaprząta kluczowe pytanie: czy będzie śnieg! Najbezpieczniej jest oczywiście zaplanować urlop na środek sezonu, pomiędzy grudniem a marcem. Gwarantuje to, szczególnie w rejonach alpejskich, optymalne warunki pogodowe i śnieżną powłokę. Sytuacja komplikuje się, jeżeli musisz zdecydować się na rozpoczęcie albo sam koniec narciarskiego sezonu. Wtedy zawsze istnieje ryzyko, że będziesz smutno patrzeć z okien hotelu na pokryte trawą bądź topniejące stoki.

Sytuację teoretycznie powinna poprawić zaawansowana technologia, czyli rozwój meteorologii. Niestety, nie ma obecnie żadnej metody, która pozwoliłaby na choćby przybliżone prognozowanie pogody z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Wyjąwszy kategoryczne doniesienia medialne, które zawsze prognozują nam syberyjską zimę bądź tropikalne upały, żadna szanująca się instytucja meteorologiczna nie zagwarantuje nam długoterminowych przewidywań. Wciąż błądzimy po omacku, pomimo dostrzeżenia wagi takich czynników, jak aktywność Słońca, prądy morskie, globalna temperatura oceanów, czy nawet wahania pola magnetycznego naszej planety. Pomyśleć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu autorzy książek science fiction byli przekonani, że ludzie będą sami regulować i planować pogodę.

KIEDY ZACZYNA SIĘ W ALPACH NARCIARSKI SEZON

Inauguracja sezonu narciarskiego w Alpach ma miejsce na przełomie listopada i grudnia, wyjąwszy rejony lodowców, gdzie sezon oczywiście jest znacznie wydłużony). Jest to podyktowane względami ekonomicznymi: statystyka wskazuje, że będą w tym czasie gotowe praktycznie wszystkie trasy zjazdowe. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia zawsze pod koniec listopada pogoda pozwalała na otwarcie wszystkich wyciągów, wyjąwszy jeden wypadek, kiedy klimat spłatał nam psikusa w południowej części Włoch, gdzie jest trochę cieplej ze względu na sąsiedztwo Morza Śródziemnego (chociaż w tym wypadku winowajcą był nietypowy układ frontów atmosferycznych). Pod koniec listopada przez Alpy przechodzą fronty klimatyczne, które niosą ze sobą obfite opady śniegu. Stąd oczywiście polecamy na wyjazd na narty największy masyw górski Europy.

WŁOSKIE PEWNIAKI

Oczywiście pod względem zaśnieżenia Alpy Alpom są nierówne (o alpejskich lodowcach w ogóle nie wspominając). Dużo lepsze warunki narciarskie oraz dłuższy sezon będą miały ośrodki najwyżej położone. Gwarancję udanego wypoczynku oferują, jeżeli chodzi o narty Włochy. Do takich należy na przykład włoski Monte Rosa, najwyższy masyw alpejski w południowych Włoszech, w skład którego wchodzi aż piętnaście szczytów przekraczających cztery tysiące metrów nad poziomem morza). Fantastyczne warunki narciarskie oferuje też Livigno, leżące w zaciszu potężnych formacji górskich. Stacje leżące na terenie włoskiego Tyrolu Południowego, leżące w pobliżu osi Alp też nie rozczarują nas na początku sezonu trawiastymi stokami. Wspomniana bliskość basenu Morza Śródziemnego powoduje napływ ciepłego i wilgotnego powietrza na włoskie rejony Alp, co owocuje częstymi i obfitymi opadami śnieżnego puchu.

Słowa kluczowe: