When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wakacyjny urlop? Mieszkanie ubezpieczysz nawet na 14 dni

T
9 września 2015, 14:06

To nieprawda, że swojego domu lub mieszkania nie ubezpieczysz na okres krótszy niż 6 lub 12 miesięcy. Przynajmniej kilka towarzystw ma w swoich ofertach także polisy krótkoterminowe zaledwie na kilka tygodni.

Wakacyjny urlop? Mieszkanie ubezpieczysz nawet na 14 dni

Nie ubezpieczamy się tak często, jak jeszcze kilka lat temu

Z danych statystycznych udostępnionych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) wynika, że zainteresowanie ubezpieczeniami domów i mieszkań sukcesywnie maleje. Dwa lata temu łączna wartość składek brutto polis majątkowych wynosiła 26,60 mld złotych, rok później było to już tylko 26,25 mld złotych, co oznacza spadek o 1,31% w skali roku.

Z kolei KGP podaje, liczba włamań do domów i mieszkań rośnie – szczególnie w okresie letnim pod nieobecność właścicieli. Wyniki zaskakują także, jeśli spojrzeć na zestawienia statystyczne raportu „Diagnoza Społeczna” sprzed dwóch lat (opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej), w którym czytamy, że głównymi ofiarami włamań do domów wcale nie są mieszkańcy ścisłych centrów miast:

- […] a właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań położonych na suburbiach. Zachodzi też korelacja, gdzie im wyższa zamożność właściciela, tym wyższe prawdopodobieństwo włamania i kradzieży – czytamy w źródle.

Miesięczne ubezpieczenie mieszkania możliwe, ale czy opłacalne?

Mimo dużej fragmentacji polskiego sektora ubezpieczeniowego, krótkoterminowe polisy na dom lub mieszkanie to nadal rzadkość.

Ubezpieczenie nieruchomości na miesiąc oferuje tylko kilka towarzystw, reszta wymaga spisania umowy z terminem zapadalności nie krótszym niż 6 miesięcy (*), choć i to trudno uznać za powszechny standard.

* Wynika z danych: http://ub.comperia.pl/ubezpieczenie-mieszkania

Ile kosztuje przeciętne ubezpieczenie mieszkania?

Gdyby przyjąć, że jesteś właścicielem mieszkania o wartości 250,000 złotych o powierzchni 45 m kw. i mieszkasz w mieście o 100,000 mieszkańców, kompletna polisa murów, wyposażenia (wyposażenia = zarówno od wypadków losowych, jak i kradzieży) – koszt polisy to średnio od 300 do około 550 złotych w zależności od towarzystwa i OWU.

Na chwilę zanim zdecydujesz się na podpisanie sprawdź dokładnie:

wysokość sumy ubezpieczenia,

warunki ubezpieczyciela w zakresie zabezpieczenia nieruchomości (2 zamki, alarm itd.),

wykluczenia w jakich towarzystwo nie wypłaci odszkodowania.

Czytaj również [Wynajmujesz mieszkanie? Ubezpieczenie leży w twoim interesie] >>