Lecznicze właściwości lawendy

T
9 lutego 2016, 16:49

Mało kto wie jakie właściwości i zastosowanie na codzienne schorzenia ma lawedna lekarska. Roślina ta ułatwia zasypianie i można ją używać jako naturalny lek na różne dolegliwości.

Lecznicze właściwości lawendy

Uzyskiwany z kwiatów olejek eteryczny jest głównym składnikiem leczniczym tej rośliny. Działa wyciszająco i uspakajająco, dlatego wykorzystywany jest jako lek na bezsenność w postaci olejków do kąpieli lub naparu. Zdrowy sen zapewni również bukiet kwiatów ustawiony w sypialni.

Lawenda pomaga na obciążoną wątrobę oraz na uspokojenie rytmu serca. Okłady z olejku są skuteczne przy bólach mięśni oraz stawów. Z kolei inhalacja pomoże nam oczyścić drogi oddechowe i będzie jak znalazł w stanach przeziębienia i grypy.

Przy problemach dermatologicznych (np. trądzik, łuszczyca), lub aby odtłuścić i rozjaśnić zmęczoną cerę, zalecane jest jej przemywanie naparem z lawendy. Chroni także przed zakażeniem i przyspiesza gojenie ran.

Zmieszany z ciepłą wodą susz z kwiatów lawendy i dwoma łyżeczkami saletry do peklowania mięsa odstraszy muchy i komary. Obolałe i opuchnięte miejsca po ugryzieniu można przesmarować nierozcieńczonym olejkiem - zadziała dezynfekująco oraz złagodzi ból i swędzenie. Jak już wiadomo, jest to też idealna metoda na mole.

Lawenda ma również zastosowanie w kuchni. Znajdziemy ją w znanych nam ziołach prowansalskich, które doskonale nadają się do potraw mięsnych, marynat lub aromatyzowania oliwy i octu winnego.

Źródło - tylkomedycyna.pl

Słowa kluczowe: