When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Rozgwiazdy mogą ukrywać sekret wiecznej młodości

T
25 czerwca 2015, 09:00
Rozgwiazdy mogą ukrywać sekret wiecznej młodości

Chromosomy, najważniejsze składniki jąder komórkowych roślin i zwierząt, z obu stron zakończone są powtarzającą się sekwencją nukleotydów, tworzących telomer. Telomery odgrywają niezwykle ważną rolę w determinacji długości życia organizmów żywych. Chronią one chromosomy - nośniki materiału genetycznego - przed uszkodzeniem.

Wraz z wiekiem organizmu telomery ulegają jednak skróceniu, co po pewnym czasie uniemożliwia dalsze podziały komórkowe, prowadząc do powstania błędów w DNA oraz podwyższając ryzyko rozwoju takich chorób, jak choroby Alzheimera, cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego.

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu zmierzyli długość telomerów oraz genetykę populacji rozgwiazd o nazwie Сoscinasterias tenuispina. Posiadają one zdolność do rozmnażania zarówno płciowego, jak i przez klonowanie. Naukowcy badali populację tych rozgwiazd na Moru Śródziemnym i Atlantyku - podaje The Daily Mail.

Odkryli, że kiedy rozmnażają się one bezpłciowo, telomery w nowo powstałych tkankach były dłuższe, niż w tkance pierwotnej. Oznacza to, że zostały one w pewien sposób "odmłodzone". Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie pomoże w walce ze starzeniem się organizmu ludzkiego.

Źródło - tylkomedycyna.pl

Słowa kluczowe: